Skip to content
Menu
Menu

Zomrel Ladislav Šesták

V utorok 17. novembra opustil tento svet vo veku 91 rokov Ladislav Šesták. Celý svoj život upísal hádzanej, bol skvelým hádzanárskym trénerom.

V Prešove, kde ho zlákal Milan Ondrovič, prvý reprezentant spomedzi prešovských hádzanárov, pôsobil v rokoch 1953 až 1970. V rokoch 1953 až 1959 bol hrajúcim trénerom. S hádzanármi Tatrana Prešov získal v prvej československej lige po piatich strieborných a troch bronzových medailách v sezóne 1968/69 prvý titul majstra Československa. Tatran bol prvým hádzanárskym tímom zo Slovenska, ktorý sa mohol pýšiť federálnym titulom majstra. K majstrovskému titulu priviedol i mužstvo ČH Bratislava.

Rodák z Michaloviec (nar. 26. 9. 1929) považoval roky, počas ktorých pôsobil v Prešove, za jedny z najkrajších vo svojom živote.

Pôsobil aj pri reprezentačnom mužstve Československa. Nad všetkými úspechmi vyčnieval zisk striebornej medaily na olympijských hrách v Mníchove v roku 1972, na ktorých bol asistentom trénera Jiřího Víchu. Ako asistent trénera Karla Strnada bol aj pri striebornom úspechu hádzanárov Československa na svetovom šampionáte v roku 1961 v Dortmunde.

Ladislav Šesták bol vysokoškolským pedagógom, venoval sa metodickej i vedeckej práci. Zaslúžilému trénerovi boli v roku 2004 udelené Strieborné kruhy Slovenského olympijského výboru, v roku 2011 bol ako jeden z prvých uvedený do Siene slávy slovenskej hádzanej. Za celoživotné vystupovanie v duchu fair play si v roku 2012 prevzal najvyššie ocenenie Klubu fair play SOV – Cenu Jána Popluhára.

(nšc)