Skip to content
Menu
Menu

CSS Vita Vitalis je v karanténe, boli v kontakte s nakazeným lekárom

(ako) – Personál aj klienti Centra sociálnych služieb (CSS) Vita Vitalis na Volgogradskej ulici v Prešove žijú v neistote. Boli v kontakte s lekárom, ktorý mal pozitívny nález na Covid -19. Rýchlotesty, ktoré im urobili vo štvrtok síce zatiaľ dopadli negatívne, ale v zariadení platí karanténa. Výsledky štandardných testov budú známe zrejme až v pondelok.

Priamo v zariadení ostalo v karanténe 175 ľudí, z toho 63 zamestnancov a 112 klientov. V domácej karanténe je ďalších 44 pracovníkov. V ich prípade však platí, že doma museli ostať aj ich rodinní príslušníci. Potenciálnym prenášačom ochorenia na nový typ koronavírusu mohol byť lekár, ktorý bol ambulantne ošetrovať prijímateľov sociálnych služieb v centre. Vo svojej domovskej ordinácii prišiel do kontaktu s pacientmi, ktorí sa vrátili z Anglicka a neskôr mal pozitívny test na Covid-19, o čom hneď informoval vedenie zariadenia i Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove.

Robia aj PCR testy

Podľa hovorkyne prešovskej župy, ktorá je zriaďovateľom CSS Vita Vitalis,  Dáši Jeleňovej, doteraz nebol potvrdený žiadny pozitívny prípad či už u prijímateľa alebo zamestnanca. V zariadení zatiaľ prijali sprísnené opatrenia v súvislosti s hláseným pozitívnym nálezom u ošetrujúceho lekára a jeho zdravotnej sestry, ktorí v zariadení uplynulý týždeň ambulovali. Vo štvrtok urobil hygienici z RÚVZ testovanie PCR testami. Otestovaných bolo 63 zamestnancov, ktorí sa aktuálne nachádzali v CSS, dnes testujú aj klientov. „Odbery vzoriek vykonávali priamo zamestnanci, ošetrujúce sestry tohto zariadenia, ktoré sme na tento účel vyškolili,“ informovala Dáša Jeleňová. Podľa nej je situácia pod kontrolou.