Skip to content
Menu
Menu

Diaľkové vlaky zdobia vozne s čičmianskym vzorom

Krásu čičmianskeho ducha naprieč Slovenskom si môžu cestujúci Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) vychutnávať už plnohodnotne. Kompletne nového interiéru sa dočkali posledné dva kusy z celkovo 51 ks modernizovaných osobných vozňov 2. triedy určených pre diaľkovú dopravu.

Národný dopravca sa rozhodol investovať do modernizácie, ktorá cestujúcim diaľkovými vlakmi mnohonásobne zvýši komfort. Za moderným vzhľadom vlakov ZSSK stojí dizajnérska firma Aufeer Design, ktorá má dlhoročné skúsenosti v železničnom segmente – spolupracovala napríklad so spoločnosťami České dráhy, Stadler či Bombardier. Na modernizáciu boli použité financie z vlastných zdrojov spoločnosti.

Prvý modernizovaný vozeň sa dostal do prevádzky v máji 2018, posledný po jazdných skúškach v novembri 2021. Nové modernizované vozne môžu jazdiť rýchlosťou až 160 km/h.

„Nový interiér vlakov v sebe spája moderné i tradičné prvky, funkčné prostredie i príjemnú atmosféru a cestujúci majú zasa o dôvod viac dať prednosť ekologickej doprave. Hlavným cieľom je predovšetkým zvýšenie kvality cestovania, ale nezanedbateľným je aj posilnenie pozitívneho vnímania značky národného dopravcu,“ povedal Roman Koreň, predseda predstavenstva ZSSK.

V rámci modernizácie vozňov sa národný dopravca inšpiroval bohatou kultúrou, históriou a prírodným dedičstvom Slovenska. Ľudový motív čičmianskeho vzoru reprezentujú poťahy sedadiel. Z materiálov, ktoré nebolo možné doteraz vo vlakoch ZSSK bežne vidieť, sme vsadili na drevený dekor.

Dodávateľom 51 ks modernizovaných osobných vozňov radu Bmz, ktoré prešli rekonštrukciou z vozňov radu Bmeer, sú ŽOS Trnava. Prínosom v technickej špecifikácii, v porovnaní so starými vozňami, je:
• úprava hrubej stavby skrine a spodku pre zvýšenie pevnosti;
• výmena vypruženia, úprava tlmenia a brzdových jednotiek podvozkov;
• doplnenie záchrannej brzdy o záklopky v nástupných priestoroch a doplnenie optickej a zvukovej signalizácie zatiahnutia záchrannej brzdy pre cestujúcich pri každej záklopke v oddieloch, chodbe a nástupnom priestore;
• dosadenie kompletne novej klimatizácie;
• dosadenie nových predsuvných elektropneumatických vstupných dverí;
• dosadenie nových posuvných elektropneumatických prechodových dverí;
• dosadenie nového centrálneho zdroja, vrátane VN kabeláže;
• dosadenie vizuálneho, rezervačného informačného systému a diagnostického zariadenia.

Inováciou prešiel aj interiér – osadené boli protišmykové podlahy, sklené výplne dverí, batožinové police či stolíky, pod sedadlá boli doplnené ďalšie zásuvky (230 V) s USB portom a vymenené boli aj osvetlenia (dosadenie nového LED vnútorného a koncového osvetlenia) či nové vákuové toalety.

Výhodami inovovaných vozňov je aj klimatizácia s reguláciou výkonu a systémom sledovania CO 2 v priestore pre cestujúcich v závislosti od obsadenia vozňa, wi-fi pripojenie na internet, systém detekcie požiaru či elektronický rezervačný systém.

Nové vozne typu kupé premávajú na medzinárodnej trase Žilina – Praha, ako aj na tratiach „šesťstovkových“ a „sedemstovkových“ rýchlikov (Bratislava – Žilina – Košice).

Tomáš Kováč
hovorca ZSSK
Foto: ZSSK