Skip to content
Menu
Menu

Premiér Eduard Heger bicykloval v Košiciach

Prečítať článok

Pracovný výjazd na východnom Slovensku zavŕšil premiér Eduard Heger športovo – na bicykli sa prešiel po košickej mestskej cyklotrase.

„Priznám sa, že v Košiciach som sa ešte nebicykloval. Ale bol to výborný zážitok. Videl som mesto z úplne inej perspektívy,“ povedal Eduard Heger. Predseda vlády aj touto formou prezentoval Plán obnovy a odolnosti SR, v rámci ktorého je na výstavbu či rekonštrukciu cyklistickej infraštruktúry vyčlenených 105,1 milióna eur. Predpokladá sa aj výstavba približne 5000 parkovacích miest pre bicykle, predovšetkým v okolí železničných staníc.

„Kvalitná, dostupná a bezpečná cyklotrasa dokáže veľmi dobre nahradiť individuálnu automobilovú dopravu. V meste bude menej áut, lepší vzduch a aj takto môžeme prostredníctvom plánu obnovy prispieť k ochrane klímy, ale aj k zlepšeniu zdravotného stavu obyvateľov Slovenska,“ uviedol predseda vlády.

Na obhliadke cyklotrasy premiéra sprevádzal Zoran Bosák zo združenia KE.CY – košické cyklotraily, o.z., ktoré sa zaoberá výstavbou tzv. singletrailov v mestských lesoch.

„Vnímame obrovský nárast záujmu o tento druh trávenia voľného času a rovnako evidujeme sprievodný efekt hobby horskej cyklistiky, a to výrazné zvýšenie ochoty ľudí uprednostniť cyklodopravu v rámci mesta. Svojou činnosťou teda nepriamo, ale výrazne ovplyvňujeme nárast záujmu o tento, po všetkých stránkach prínosný, druh dopravy. Čo ale skutočne zaostáva, je dostupnosť rozsiahlej, rýchlej a bezpečnej cykloinfraštruktúry v rámci mesta. Už včera bolo neskoro, a preto osobne, nie len ako člen cyklozdruženia, ale aj ako cyklista veľmi vítam iniciatívu úradu vlády finančne a legislatívne podporiť samosprávy v urgentnom riešení tohto problému,“ skonštatoval Zoran Bosák.

O peniaze z výzvy Ministerstva dopravy a výstavby SR sa môžu uchádzať mestá a obce, VÚC či rozpočtové a príspevkové organizácie zriadené obcou, resp. VÚC.

Predseda vlády Eduard Heger obyvateľov miest a obcí vyzval, aby apelovali na svojich zástupcov v samospráve, aby čo najskôr začali s prípravou projektovej dokumentácie pre nové cyklotrasy. Žiadatelia takto dokážu zvýšiť šancu na úspech vo výzve rezortu dopravy, ktorá by mala byť vyhlásená začiatkom roka 2022.

 Zdroj: Úrad vlády SR