Skip to content
Menu
Menu

Firma Bosch plánuje v Záborskom vybudovať fabriku

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v stredu informoval o veľkej investícii spoločnosti Bosch na východe Slovenska. Očakáva sa, že v obci Záborské pri Prešove, kde vznikne „Záborské Industrial Park“, zamestná štyritisíc ľudí.

Investičná pomoc pre Bosch je už vopred dohodnutá. Stačí, ak spoločnosť o ňu požiada a dostane od štátu 37 miliónov eur na vytvorenie štyritisíc pracovných miest.

„Východ potrebuje takéto investície ako soľ,“ reagoval Sulík na sociálnej sieti a doplnil, že nepriamo na východe získa zamestnanie ďalších štyritisíc ľudí. Bosch by mal v obci pri Prešove vyrábať motory do elektrobicyklov.

Jeden park už majú

Prevažná časť strategického územia investičného projektu „Záborské Industrial Park“ sa nachádza v katastrálnom území Záborské v okrese Prešov, pričom časť nevyhnutnej externej infraštruktúry strategického územia je v susednom katastrálnom území Petrovany.
Cieľom investičného projektu je príprava strategického územia „Záborské Industrial Park“ s plánovanou výmerou 115,74 hektára.

Park má podľa predkladacej správy predpoklad prilákať investície nielen v oblasti priemyselnej výroby a služieb, ale aj v oblasti výskumu a vývoja. Priemyselný park bude pripravovať štátna spoločnosť MH Invest.
Obec Záborské má niečo cez 1100 obyvateľov a z centra Prešova je vzdialená približne 10 kilometrov.

Na území sa už jeden priemyselný park s plochou 238 621 metrov štvorcových nachádza, patrí mestu Prešov. Posledné voľné pozemky v ňom predalo vlani spoločnosti Prysmian Kablo, ktorá sa zaoberá výrobou dátových káblov a v parku pôsobí dlhodobo.
V súčasnosti je v ňom etablovaných deväť investorov a v plnej prevádzke ponúka 1 250 pracovných miest.

Samospráva zostala prekvapená

Minister už koncom mája avizoval záujem investora, ktorý by mohol priniesť do nového priemyselného parku až tritisíc nových pracovných miest, podrobnosti vtedy neuviedol.

Starostka Záborského Kristína Maliňáková je v súčasnosti na dovolenke, k informácii sa v stredu nechcela vyjadriť. „Neviem nič oficiálne. Vyjadrím sa neskôr, keď bude oficiálne stanovisko vlády,“ reagovala.
Informácia o príchode investora do lokality pri Prešove mala byť v súlade s dohodami predstavená až začiatkom októbra, reagoval Milan Majerský, predseda Prešovského samosprávneho kraja.

„Spoločne s agentúrou SARIO sme v tejto veci opatrní a lojálni, aby sme neohrozili rokovania, ktoré aktuálne prebiehajú. Veľmi nám záleží, aby sa dodržali všetky vzájomné dohody, preto sa nemôžeme vyjadrovať k podrobnostiam,“ informoval Majerský.
Potvrdil, že Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s ministerstvom hospodárstva vyvinul maximálne úsilie, aby prišiel silný investor a priniesol nové pracovné príležitosti pre tento ťažko skúšaný kraj. „Prešovský samosprávny kraj má za sebou množstvo rokovaní, ktoré smerujú k zabezpečeniu potrebnej cestnej infraštruktúry, prímestskej dopravy, ale aj prepojenia s našimi strednými školami najmä v oblasti duálneho vzdelávania,“ dodal Majerský.

Rokovania aj v Sabinove

V Prešovskom samosprávnom kraji ide v krátkom čase o druhý veľký priemyselný park, ktorý by mal realizovať štát. V júli Prešovský samosprávny kraj so štátnou spoločnosťou MH Invest podpísal zmluvu na odpredaj 79 hektárov pozemkov pri Sabinove.
Zo začiatku sa ráta s vytvorením 500 pracovných miest, neskôr by malo číslo stúpať. Predbežné investičné náklady na vybudovanie základnej infraštruktúry, vrátane výstavby prístupovej cesty, sú zhruba osem miliónov eur.

Bosch aktuálne vyrába vlastné produkty vo viacerých krajinách sveta. Továrne má v Nemecku, ďalšie v Rakúsku, Česku či Číne.
Zdroj: aktuality.sk