Skip to content
Menu
Menu

Koronavírus: Komisia absolvovala rozhovory s piatym výrobcom vakcíny

Prečítať článok

(pv) – Európska komisia ukončila prípravné rozhovory so spoločnosťou Moderna o nákupe potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Moderna je piatou spoločnosťou, s ktorou Komisia ukončila rozhovory.

Viedla už rozhovory so spoločnosťami Sanofi-GSK (31.7.), Johnson & Johnson (13.8.), CureVac (18.8.), a predtým podpísala aj dohodu o predbežnom nákupe so spoločnosťou AstraZeneca (14.8.).

Plánovaná zmluva so spoločnosťou Moderna by umožnila všetkým členským štátom EÚ kúpiť vakcínu, prípadne ju darovať krajinám s nižšími až strednými príjmami alebo ju presmerovať do európskych krajín. Očakáva sa, že po preukázaní bezpečnosti vakcíny a jej účinnosti proti ochoreniu COVID-19 bude mať Komisia k dispozícii zmluvný rámec na prvý nákup 80 miliónov dávok v mene všetkých členských štátov EÚ, a okrem toho aj možnosť nákupu ďalších 80 miliónov dávok. Komisia naďalej intenzívne rokuje aj s inými výrobcami vakcín.

Moderna je spoločnosť so sídlom v USA, ktorá je priekopníkom vo vývoji novej triedy vakcín založených na molekulách mRNA. Zámerom ukončených prípravných rozhovorov je uzavrieť dohodu o predbežnom nákupe, ktorá sa má financovať z nástroja núdzovej podpory, v rámci ktorého sú vyčlenené finančné prostriedky na vytvorenie portfólia potenciálnych vakcín s rôznymi profilmi a od rôznych spoločností.

 

Ilustračné foto: Európska komisia