Skip to content
Menu
Menu

“Média – mágia sveta” – vedia to aj žiaci súkromných DSA škôl

Mediálny svet v dnešnej dobe ovplyvňuje naše názory aj rozhodnutia. Najdôležitejšími skupinami, na ktoré média pôsobia, sú deti a mládež. V DSA školách odštartovali vlastnú DSA TV – študentskú televíziu, vďaka ktorej sa žiaci naučia vytvárať a patriť do tohto sveta nielen z kresla pred televíziou. 

V rámci siete škôl DSA ako prvé odštartovali nábor redaktorov a moderátorov Súkromná základná škola DSA Mukačevská v Prešove a Súkromné gymnázium DSA v Sabinove. V Sabinove začali s touto myšlienkou už minulý školský rok. Študentom sa podarilo urobiť  rozhovory s predstaviteľmi Nežnej revolúcie, no potom Corona na chvíľu zastavila čas.

Tento školský rok je však prelomový. Nakúpila sa nová technika, s ktorou sa naučia žiaci pracovať, strihať, titulkovať. Vedúca redakcie, Mgr. Ivana Ličáková, ktorá zastrešuje celý projekt, charakterizovala ich prácu: „Redakciu netvoria iba ľudia, ktorých vidíte na obraze, za ním je oveľa viac práce, preto aj my potrebujeme nielen komunikatívnych redaktorov, ale aj schopných technikov. Našich žiakov si preto budeme školiť pre všetky oblasti, ktoré pri výrobe reportáží, skečov a reklám potrebujeme. Vzájomnou spoluprácou v nich chceme budovať tímového ducha.”

Rozvíjanie nadania detí je dôležitou súčasťou stratégie DSA škôl. Každoročne školy organizujú projekty zamerané na osobný rozvoj. Už od štvrtého ročníka základnej školy sa deti samé profilujú, akou cestou chcú ísť. DSA školy sa snažia počúvať každého individuálne, prispôsobujú sa potrebám žiakov a nastavujú podmienky v škole pre ich osobný rozvoj DSA TV je výborným prostriedkom na budovanie si sebadôvery, tímovej spolupráce, technických zručností a, samozrejme, aj zdokonalenie rodnej reči.

Do konceptu DSA TV by sa mali postupne zapojiť všetky DSA školy na Slovensku, a tým vytvoria celoslovenskú študentskú televíziu. Držíme im palce a prajeme veľa šikovných žiakov.