Skip to content
Menu
Menu

Najväčšími konzumentmi kofeínu sú tí najmenší

Prečítať článok

Prvý októbrový deň patrí medzi obľúbené „sviatky“ všetkých milovníkov čierneho moku – kávy. Jeho hlavná zložka, kofeín, je pre človeka významným stimulantom, ktorý zlepšuje funkčné účinky životne dôležitých orgánov a mnohí z nás si bez šálky silnej voňavej čiernej kávy – osladenej či bez cukru, zjemnenej mliekom alebo bez neho, svoj deň ani nevedia predstaviť. Nie všetci však vedia, že najväčšími konzumentmi kofeínu sú predčasne narodené deti, ktoré po narodení dostanú dávku predstavujúcu pre dospelého človeka až 25 káv.

Prvý október má prívlastok „deň kávičkárov“. Je to deň, kedy sa oslavuje káva, jej pôvod, výroba, príprava, rozmanité druhy a chute. Podniky lákajú svojich stálych i nových zákazníkov na rôzne akcie a podujatia, kedy zdôrazňujú význam a špecifiká tohto, už stáročia obľúbeného, nápoja.

Kofeín, hlavná zložka kávy, má na ľudský organizmus pozitívne účinky, pôsobí ako stimulant, čím sa zlepšuje vitalita životne dôležitých orgánov a odporúčaná dávka pre dospelého človeka by nemala prekročiť 350 – 400 mg kofeínu za deň. Chráni bunky pred rozkladom, čím pôsobí preventívne pred vznikom neurotických, srdcových a pohybových problémov a rovnako urýchľuje metabolizmus.

Kofeín je však látkou, ktorá predstavuje aj pomoc pre predčasne narodené deti a podáva sa im prvé hodiny po ich príchode na svet. Podporuje srdcovú činnosť, pomáha zvyšovať krvný tlak, zabezpečiť okysličenie mozgu a pľúc, keďže kvôli ich nezrelosti u nich dochádza k problémom s dýchaním a celkovému poklesu hladiny kyslíka v krvi. “Hneď po narodení dostane predčasniatko kofeín v dávke, ktorá by prepočítaná na kilo hmotnosti, predstavovala vypitie približne 25 káv pre dospelého človeka,” povedala MUDr. Vanda Chovanová, primárka oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny DFN v Košiciach.

Práve tu, v metropole východu Slovenska, vznikol projekt Bam-beano café (Coffee bean + baby = Bam-beano café), kedy kúpou kávy v istej košickej kaviarni podporia kávičkári starostlivosť o predčasne narodené deti na tomto oddelení. “Chceli sme spojením milovníkov kávy a kofeínu so svetom predčasne narodených detí dostať do povedomia verejnosti, že títo výnimoční bojovníci sú medzi nami, potrebujú našu starostlivosť, ale aj finančnú podporu, aby niekedy v budúcnosti mohli aj oni sedieť v kaviarni, čítať, diskutovať alebo len tak obyčajne sa pri káve tešiť zo života,” dodala k tejto spolupráci primárka Chovanová.

„Rozhodli sme sa osláviť Medzinárodný deň kávy v kontexte predčasne narodených detí, keďže sú to práve títo najmenší bojovníci, pre ktorých je kofeín doslova životabudičom a aj prostredníctvom tohto dňa prispieť k zvýšeniu povedomia o problematike predčasných pôrodov a špecifických požiadavkách predčasniatok,“ uviedla Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček, ktoré vzniklo z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami s predčasným narodením dieťaťa. Združenie už takmer 10 rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku a, okrem iného, svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí. Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom každé 11. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva. „Štandardné“ tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov.

Cieľom Medzinárodného dňa kávy je priblížiť ľuďom kávovú kultúru. Celú cestu zrna, od jeho zasadenia, pestovania, cez zber až po praženie a samotné vychutnanie lahodného dúška kávy. Je to dlhá cesta, akou si musia prejsť aj predčasne narodené deti a ich rodičia, kým sa mnohými zdravotnými prekážkami prebojujú z oddelení nemocníc až do ich náručia a odchádzajú po náročných týždňoch či mesiacoch spolu domov.

Káva je obľúbeným nápojom a životabudičom v mnohých rozličných kultúrach po celom svete. Preto si ju dnes doprajme s príchuťou spolupatričnosti a lásky k tým najmenším a najzraniteľnejším, ktorí o svoje miesto na tomto svete musia neľahko bojovať, a to aj s pomocou kofeínu.

Ilustračné foto: zenskyweb.sk

…zaujímavosti…

  • Denne sa celosvetovo vypije až 2,25 miliárd šálok / Celosvetovo sa podľa WHO narodí každé 10. dieťa predčasne, čo je ročne 15 miliónov detí
  • Objav kávy sa datuje do 9. stor. v Etiópii / Posledných 30 rokov je 30% nárast predčasných pôrodov
  • Plody kávovníka sú považované za ovocie / na Slovensku 700 predčasniatok patrí k najrizikovejším, ich váha nepresiahne 1500 g

O MALÍČKU:

Počas posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu. Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov.  Malíček je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2011 z iniciatívy rodičov na podporu predčasne narodených detí a ich rodín. Organizácia je mostom medzi rodinami a odbornou verejnosťou, aby tak prispela k zlepšeniu starostlivosti o nedonosené deti a ich rodiny. Víziou malíčka je, aby predčasne narodené deti mohli byť spolu s rodičmi od prvej chvíle a aby prítomnosť blízkych bola vnímaná́ ako súčasť najlepšej starostlivosti.

Pre viac informácií, prosím pozrite: www.malicek.sk


 

Mgr. Ľubica Kaiserová,  dipl. d.s.
predsedníčka a štatutárna zástupkyňa malíček, o. z.