Skip to content
Menu
Menu

Namiesto zeleného čaju našli v balíku drogu

Prečítať článok

(pv) – Kriminalisti finančnej správy majú za sebou ďalší úspešný záchyt. V poštovej zásielke, ktorá prišla na Slovensko z tretej krajiny, našli príslušníci finančnej správy 20 kg rastlinnej sušiny katy jedlej zaradenej do zoznamu omamných a psychotropných látok. V balíku sa mal pritom nachádzať zelený čaj. Predbežnú škodu vyčíslili na 13 tisíc eur.

Kriminalisti finančnej správy v spolupráci s príslušníkmi Colného úradu Bratislava odhalili v uplynulých dňoch nelegálny dovoz 20 kg rastlinnej sušiny katy jedlej. Z poštovej zásielky, ktorá prišla na Slovensko z tretej krajiny, odobrali vzorku vykazujúcu prítomnosť látok katinón a katín. Tie patria do I. a III. skupiny omamných a psychotropných látok. Kata jedlá (khat) – Catha edulis – je pomaly rastúca tropická rastlina, ktorá obsahuje spomínaný katinón. Ten má účinok na ľudský organizmus podobný amfetamínu. Najčastejšie sa vyskytuje v horských oblastiach krajín východnej Afriky a Arabského polostrova. Užíva sa ako žuvací tabak.

 

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy zaistili pri akcii osobu irackej národnosti s ochranným pobytom na území SR, ktorá si dala na Slovensko poslať danú zásielku. Jej obsah bol deklarovaný ako zelený čaj s celkovou hmotnosťou 20 kg.  Predbežne odhadovanú hodnotu zásielky vyčíslili na 13 tisíc eur. Prípad bol postúpený orgánom činným v trestnom konaní Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava 3. Policajti pokračujú vo vyšetrovaní.

Pokusy o dovoz katy jedlej zaznamenali bratislavskí colníci aj v roku 2015. Rovnako poštovou zásielkou sa objednávateľ snažil prepašovať na Slovensko takmer 40 kg tejto, na našom území pomerne neznámej, drogy. A v roku 2017 pri kontrole ďalšej poštovej zásielky z africkej Zambie našli 16 balení rastlinnej sušiny s celkovou hmotnosťou 8,64 kg.

Foto: Finančná správa SR