Skip to content
Menu
Menu

Pacientka v prešovskej nemocnici nemá opičie kiahne

(pv) – Pacientka hospitalizovaná v prešovskej fakultnej nemocnici s podozrením na infikovanie opičími kiahňami je v poriadku. Výsledky laboratórneho vyšetrenia ukázali, že vzorky boli negatívne. Potvrdil to hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Uviedol, že doteraz bolo na Slovensku laboratórne vyšetrených 5 vzoriek a všetky boli negatívne. „Vzhľadom na široké možnosti cestovania však nemôžeme vylúčiť, že časom budeme mať potvrdený prípad opičích kiahní aj v Slovenskej republike. Vtedy naši odborní pracovníci prijmú všetky potrebné opatrenia v zmysle už v máji vydaného usmernenia hlavného hygienika,“ informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

Ako sa môžete nakaziť?

K prenosu opičích kiahní z človeka na človeka dochádza priamym kontaktom s infekčnými vyrážkami, telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu.

Nepriamo sa môže preniesť kontaminovanou bielizňou alebo inými kontaminovanými povrchmi.

Ako upresnil hlavný hygienik, ľahko sa šíri pri úzkom fyzickom kontakte, pričom môže, no nemusí ísť o aktivity spojené so sexom.

Opičie kiahne teda nie sú vyslovene sexuálne prenosným ochorením.

Prípady opičích kiahní už zaznamenali vo viacerých európskych krajinách vrátane Českej republiky, Rakúska či Maďarska. Výskyt mimo Afriky bol doposiaľ zriedkavý.