Skip to content
Menu
Menu

Andrej Doležal: Petíciu za dokončenie severného obchvatu podpíšem prvý

Prečítať článok

(pv) – Prešovčanom odkazuje, že je to priorita. Dokončenie výstavby severného obchvatu R4 pri Prešove je pre ministerstvo dopravy a výstavby naďalej prioritou.

Vyhlásil to vo štvrtok v online diskusii minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) s tým, že obchvat bude aj bez petície, ktorú spustili nedávno občania regiónu a ktorú podporil aj prešovský župan Milan Majerský (KDH).

Podľa ministra dopravy a výstavby na dokončenie predmetného úseku sú peniaze, ale ešte sa čaká na verejné obstarávanie a na stanovisko Útvaru hodnoty za peniaze pri ministerstve financií. Ako pripomenul Doležal, máme už za sebou desiatky verejných obstarávaní, ktoré bolo treba korigovať, lebo „sa niečo podcenilo“. Aj preto opäť zdôraznil, že v prípade R4 sa treba poučiť z chýb minulosti.

Fotografia z výstavby R4, 1. etapy budovania severného obchvatu Prešova. / Foto: NDS

„Neurýchľujme niečo o mesiac, ak sa to dá urobiť lepšie a dá sa tak vyhnúť neskorším zbytočným problémom, sťažnostiam, komplikáciám vo verejnom obstarávaní. Volajú mi kvôli tomu aj kolegovia ministri z Poľska či Maďarska. Ja sám chcem R4 a keď sa bude robiť petícia, ja sám ju ako prvý podpíšem,“ zdôraznil minister.

Rezort dopravy považuje dokončenie R4 ako severojužného európskeho koridoru za dôležité. Môže sa však stať, že práve slovenská časť bude meškať, lebo na 80- až 100-kilometrový úsek až po Duklu nie je zatiaľ pripravená projektová dokumentácia a chýbajú na výstavbu aj peniaze.

„Takže nie druhá etapa R4 bude problematická, ale pokračovanie R4. Preto zažívame ťažké časy,“ podotkol minister Doležal s tým, že na strane druhej nemôže pre medzinárodný tranzit uprednostniť R4 pred diaľnicou D3 na Kysuciach či inými úsekmi diaľnic na Slovensku.