Skip to content
Menu
Menu

Čaká nás víkendové testovanie rodičov a učiteľov

Prečítať článok

(ako) – Niektoré deti sa majú v pondelok vrátiť do škôl. Ich rodičia aj zamestnanci škôl sa však musia podrobiť ďalšiemu testovaniu. Mesto Prešov zriadi v sobotu 6. 2. a v nedeľu 7. 2. 2021 odberné miesta pre tých, ktorých sa týka prechod na prezenčnú výučbu od 8. 2. 2021.

Konkrétne ide o zamestnancov ZŠ, MŠ, ZUŠ a rodičov všetkých žiakov 1. stupňa ZŠ a detí, ktoré navštevujú materské školy. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, v prípade rodičov by mal testovanie využiť len jeden zákonný zástupca dieťaťa, lebo kapacita v rámci odberných miest zriadených mestom je obmedzená.

K dispozícii bude 8 odberných miest, ktoré budú otvorené v sobotu aj v nedeľu od 8:00 do 17:00 s výnimkou prestávky od 12:00 do 12:45. Všetkých rodičov, žiakov a zamestnancov škôl dôrazne žiadame, aby sa prišli otestovať na to odberné miesto, pod ktoré spadá školské zariadenie, ktoré navštevuje ich dieťa,“ uviedol Tomek.

Odberné miesta:

 1. ZŠ Bajkalská (testovanie pre ZŠ Bajkalská, MŠ Bajkalská, MŠ Sabinovská, MŠ Čapajevova, ZUŠ Októbrová, ZUŠ J. Poschla, zamestnanci CVČ ABC)
 2. ZŠ Šmeralova (testovanie pre ZŠ Šmeralova, ZŠ Prostějovská, MŠ A. Prídavka)
 3. ZŠ Mirka Nešpora (testovanie pre ZŠ Mirka Nešpora, ZŠ Matice Slovenskej, MŠ Mirka Nešpora, MŠ Matice Slovenskej, MŠ Mukačevská, MŠ Volgogradská)
 4. ZŠ Čsl. armády – Odborárska 30 (testovanie pre ZŠ Čsl. armády, MŠ Čsl. armády, MŠ Fraňa Kráľa, ZUŠ M. Moyzesa)
 5. ZŠ Kúpeľná (testovanie pre ZŠ Kúpeľná, MŠ Budovateľská, MŠ Sládkovičova)
 6. ZŠ Lesnícka (testovanie pre ZŠ Lesnícka, ZŠ Važecká, MŠ Važecká, MŠ Solivárska, MŠ Bratislavská)
 7. ZŠ Šrobárova (testovanie pre ZŠ Šrobárova, ZŠ Májové námestie)
 8. ZŠ Sibírska (testovanie pre ZŠ Sibírska, MŠ Haburská, MŠ Čergovská, MŠ Bernolákova, MŠ Zemplínska, MŠ Jurkovičova)

Registrujte sa vopred

Na jednotlivých ZŠ budú môcť učitelia a zákonní zástupcovia žiakov využiť registračný systém na antigénové testovanie. Stačí vyplniť registračný formulár na web stránke https://trustoneapp.com/registration/slovakia/ a následne si stiahnuť aplikáciu do smartfónu. Do samotnej aplikácie sa každý užívateľ prihlási pomocou prístupových údajov, ktoré budú zaslané na e-mailovú adresu uvedenú pri registrácii.

Po prihlásení do aplikácie každý užívateľ uvidí svoj vlastný vygenerovaný QR kód, ktorým sa preukáže priamo na odbernom mieste. QR kód umožní pracovníkom na odberných miestach rýchlejšie vybaviť záujemcov o testovanie, vďaka čomu sa skráti aj doba čakania ľudí v radoch.

Výhodou pre všetkých občanov, ktorí sa zaregistrujú na testovanie prostredníctvom aplikácie bude aj to, že nemusia čakať na výsledky svojho testu na odbernom mieste, pretože certifikát s výsledkom nájdu krátko po odbere v elektronickej forme priamo vo svojej aplikácii TrustOne.

V prípade potreby si môžu užívatelia odoslať svoj elektronický certifikát z aplikácie priamo na mail vo formáte pdf a pohodlne si ho vytlačiť. Na vyžiadanie dostanete certifikát aj v papierovej forme priamo na odbernom mieste.

Všetkým občanom, ktorí sa už pomocou aplikácie TrustOne zaregistrovali pri skríningovom testovaní v Prešove, ich QR kód v mobile platí naďalej a nemusia registráciu opakovať.

Pre zariadenia s iOS si môžete stiahnuť aplikáciu TrustOne tu:

https://apps.apple.com/nz/app/trustone-app/id1521999925

Pre zariadenia s Androidom si môžete stiahnuť aplikáciu TrustOne tu:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tefood.trustone&hl=sk&gl=US

Manuál rezortného ministerstva

Na základe manuálu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, vydaného k návratu detí do škôl, platí, že v prípade, ak zákonný zástupca žiaka neabsolvuje testovanie a z tohto dôvodu sa jeho dieťa nebude zúčastňovať prezenčného vyučovania, tak:

 1. škola eviduje neprítomnosť žiaka ako ospravedlnenú absenciu,
 2. zákonný zástupca žiaka je povinný zabezpečiť kontakt so školou ohľadne vzdelávania svojho dieťaťa, ktoré bude prebiehať formou zadávania úloh ako je obvyklé pri chorobe dieťaťa alebo formou dištančného vyučovania, ak má na to škola kapacitné možnosti. Ak tak neurobí v priebehu 5 dní školského vyučovania, je to považované za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky a riaditeľ školy bude kontaktovať ÚPSVAR SR s hlásením o jej zanedbávaní,
 3. ak neprítomnosť na prezenčnom vyučovaní bude dlhšia ako 15 vyučovacích dní a rodič nezabezpečí kontakt so školou podľa bodu 2, žiak môže byť komisionálne preskúšaný z učiva daného ročníka,
 4. zákonný zástupca nemá nárok na tzv. „pandemickú OČR“.

Občania, ktorých sa netýka návrat detí do škôl, môžu využiť testovanie v jednom zo súkromných mobilných odberových miest v meste Prešov. Dve odberné miesta poskytujú testovanie aj počas víkendu.

PENextra-SK (Hlavná 61/2901)

Po – Ne / 08:00 – 12:00, 12:30 – 16:30 hod. – objednávka online: https://bit.ly/2MTvzO6

AdLa s. r. o. (Lesík delostrelcov, futbalové ihrisko)

Po – So / 07:00 – 15:00 hod. – objednávka online: http://bit.ly/3qZx0Ce

Posádkový klub OS SR Prešov (Mukačevská 20)

Po – Pi / 10:00 – 18:00 hod. – bez objednania

FNsP J. A. Reimana Prešov (z ulice Sládkovičova 5969)

Po – Pi / 08:00 – 13:00 hod. – objednávka online: http://bit.ly/3qZx0cE

Mintaka, s. r. o. (Fraňa Kráľa 12)

Po – Pi / 08:00 – 16:00 hod. – objednávka online: http://bit.ly/3qZx0cE

RÚVZ Prešov (Jána Hollého 5)

Po, St, Pi / 09:00 – 12:00 hod. – Bez objednania

Wesper, a. s. (Jurkovičova 19)

Po – Pi / 07:00 – 15:00 hod. – objednávka online: http://bit.ly/3qZx0Ce

 

Zoznam všetkých bezplatných odberných miest v SR:

https://www.health.gov.sk/?AG-MOM-komplet

 

Foto: presov.sk