Skip to content
Menu
Menu

Do čistenia Prešova sa doteraz zapojilo takmer tisíc dobrovoľníkov

(ako) – Vďaka zapojeným dobrovoľníkom sa za prvých 5 dní v rámci festivalu dobrovoľníctva Milujem svoje mesto podarilo skrášliť 14 lokalít v Prešove. Obyvatelia, ktorým záleží na čistote svojho okolia sa však môžu prihlasovať aj naďalej. Dobrovoľnícke aktivity potrvajú do 5. júna 2021.

Myšlienka festivalu dobrovoľníctva sa zrodila v roku 2017 s cieľom spojiť čo najviac ľudí a spoločne zveľadiť naše mesto. Po minuloročnej neplánovanej pauze sa organizátori, ktorými sú mesto Prešov a platforma Kresťania v Prešove, rozhodli v projekte pokračovať. Čistenie mesta oficiálne odštartovalo 29.5.2021 a potrvá do 5.6.. Medzi prihlásenými skupinami dominujú žiaci a študenti, no zapojili sa aj menšie skupinky zložené z miestnych nadšencov.

Faktom totiž je, že v meste pribúdajú čierne skládky. Namiesto vývozu odpadu na zberné dvory ho ľudia vyhadzujú do prírody, prípadne stavebný odpad vyhadzujú do kontajnerov na komunálny odpad. Dobrovoľníci sa snažia tento stav zmeniť, le jeden týždeň v roku nestačí. Zodpovední musia byť všetci obyvatelia Prešova.

„Táto aktivita je dôkazom toho, že Prešovčania sa vedia spojiť a nadchnúť pre dobrú vec. Aby sme sa vyhli združovaniu väčšieho množstva ľudí, vyzvali sme dobrovoľníkov, aby si sami vybrali lokality, ktoré chcú skrášliť, čo sa nám ukazuje ako dobrá myšlienka. Postupne sa totiž zapájajú skupinky zo všetkých mestských častí. Zároveň chcem vyzvať aj ostatných Prešovčanov, ktorí sa doteraz nezapojili, aby neváhali a prihlásili sa. Potrebné pracovné pomôcky zabezpečí mesto, stačí sa iba odhodlať,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Najsilnejší ročník v rámci festivalu Milujem svoje mesto bol v roku 2018, kedy sa zapojilo až 3 300 dobrovoľníkov. Tento rok sa zatiaľ prihlásilo takmer 1 000 dobrovoľníkov, no tento počet ešte nemusí byť konečný.

Ak  chcete aj vy skrášliť naše mesto, zaregistrujte sa, vyberte si lokalitu, ktorú chcete skrášliť a vyzdvihnite si pracovné pomôcky na výdajných miestach. Pripravené sú pracovné rukavice, vrecia na odpad a zabezpečený je aj odvoz odpadu.

Foto: presov.sk