Skip to content
Menu
Menu

Kraj zaznamenal zvýšený záujem o očkovanie v obchodných centrách

Prešovský samosprávny kraj umožnil uplynulý víkend preočkovanie treťou dávkou vakcíny v jednom zo svojich veľkokapacitných centier a tiež jednodávkové očkovanie na počkanie v troch obchodných domoch, kde zaznamenal zvýšený záujem o vakcináciu. Za vakcínou prišlo do prešovského VKOC v jeden deň šesť stoviek záujemcov a do obchodných centier vyše tisíc ľudí. Výraznejší dopyt po očkovaní zaznamenala samospráva v krajskom meste medzi rómskou komunitou.

Prešovský samosprávny kraj zrealizoval ešte pred víkendom prvé verejné očkovanie marginalizovaných skupín obyvateľstva, a to v Komunitnom centre v Starej Tehelni v Prešove. Od piatka do nedele (5. – 7.11.) následne sprístupnil očkovanie proti koronavírusu v obchodných centrách Eperia Prešov, Avenue Humenné a Max v Poprade . V sobotu 6. novembra tiež otvoril veľkokapacitné očkovacie centrum v Prešove, a to pre preočkovanie treťou dávkou proticovidovej vakcíny.

„Situácia v súvislosti s koronavírusom sa na Slovensku zhoršuje a denné prírastky pozitívne testovaných sú v Prešovskom kraji naozaj vysoké. To má priamy vplyv na čoraz väčšie zaťaženie našich nemocníc, v ktorých pribúdajú hospitalizácie vo zvýšenej miere práve nezaočkovaných. Je preto potrebné zrýchliť očkovanie a hľadať ďalšie cesty, ako dostať ľudí k vakcíne a vakcínu k ľuďom,“ povedal v tejto súvislosti predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Ako dodal, vakcinácia v réžii PSK je dostupná hneď na viacerých miestach a pre rôzne skupiny záujemcov.

Uplynulý týždeň sme sa zamerali na očkovanie v komunitnom centre v Prešove, kde bol záujem zo strany marginalizovaných skupín naozaj výrazný. Čo sa týka očkovania v obchodných centrách, do zoznamu sme pridali ďalšie nákupné stredisko v Humennom. Očkovalo sa aj v Poprade a v Prešove, a to dokonca počas dvoch dní. Tempo očkovania aj preočkovania treťou dávkou je z našej strany naozaj vysoké, o čom svedčia aj čísla podaných vakcín,“ uviedol Milan Majerský.

Do Komunitného centra v Starej Tehelni Prešov si v stredu 3. novembra prišlo pre vakcínu proti koronavírusu namiesto prvotne prihlásených 50 záujemcov napokon 93 ľudí z marginalizovaných skupín obyvateľstva.

Tretia dávka vakcíny bola v sobotu 6. novembra vo veľkokapacitnom očkovacom centre SOŠ technickej na Volgogradskej ulici v Prešove aplikovaná 646 záujemcom. A to ľuďom s oslabenou imunitou a nad 55 rokov, ktorým od podania druhej dávky ubehlo viac ako 6 mesiacov. Na preočkovanie boli pozvaní iniciačnou SMS zo štátnej čakárne a jednotne im bola aplikovaná vakcína Pfizer/BioNTech.

V obchodnom centre Eperia Shopping Mall v Prešove prebiehalo očkovanie jednodávkovým Janssenom už v piatok 5. novembra a následne pokračovalo i v nedeľu 7. novembra. Kým v prvý očkovací deň tu výjazdová služba PSK zaočkovala 85 ľudí, v nedeľu to bolo už 350. Z celkového počtu 435 zaočkovaných záujemcov bolo 90 nad 50 rokov (21% zaočkovaných).

Do obchodného centra Avenue Humenné na Štefánikovej ulici v Humennom si v sobotu 6. novembra prišlo pre vakcínu Janssen 177 záujemcov, z nich bolo 56 nad 50 rokov, čo predstavuje až 32 %.

V popradskom obchodnom centre Max na Dlhých Honoch v Poprade sa v nedeľu 7. novembra proti COVID-19 zaočkovalo 427 ľudí. Celkovo 86 z nich boli ľudia nad 50 rokov, čo predstavuje 20% všetkých zaočkovaných.

Kraj v obchodných centrách počas troch očkovacích dní posledného víkendu zaočkoval s registráciou aj bez nej spolu až 1039 ľudí, pričom 22% zo všetkých zaočkovaných boli obyvatelia nad 50 rokov.

Prešovská župa doteraz celkovo aplikovala už vyše 202 500 vakcín proti koronavírusu.

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK