Skip to content
Menu
Menu

Krajské knižnice chcú podujatiami podporiť čítanie

Rôznorodý výber podujatí pripravuje na aktuálny rok 2023 osem knižníc Prešovského samosprávneho kraja. Na svoje si prídu deti, školáci i dospelí čitatelia.

Autorské besedy, literárne festivaly, tábory pre deti, prednášky či konferencie – to všetko pripravujú na tento rok pre verejnosť knižnice Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Medzi najočakávanejšie podujatia patria literárne festivaly v Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove – „Mesiac autorského čítania“ a „Prešov číta rád“.

Čitatelia sa môžu tešiť aj na nový projekt knižnice, a to Ukrajinské zrkadlenie. Pôjde o trojdňový literárny festival súčasnej ukrajinskej literatúry. Podtatranská knižnica v Poprade chystá medzinárodnú konferenciu „150 rokov Uhorského karpatského spolku“.

Prezentáciu diel rómskych autorov a stretnutia so spisovateľmi plánuje na podujatí „RomLIT“ Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou. V poradí 4. ročník kultúrno-spoločenského podujatia pre rusínsku národnostnú menšinu „Môj jazyk, moje korene“ bude v Okresnej knižnici D. Gutgesela v Bardejove.

Histórii sa chcú venovať aj v Ľubovnianskej knižnici v Starej Ľubovni, kde pripravujú podujatie „Dušan Jurkovič a jeho cintoríny z 1. svetovej vojny v slovensko-poľskom pohraničí“. Knižnica J. Henkela v Levoči sa tento rok zameria aj na „55 rokov od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska“ a takisto ponúkne v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva prehliadku Henkelovej stredovekej knižnice v Bazilike sv. Jakuba.

Podduklianska knižnica vo Svidníku bude hostiť cestovateľku Dorotu Nvotovú a autora fantasy románov Juraja Červeňáka. Besedy s autormi pripravuje aj Vihorlatská knižnica v Humennom. Zároveň sa zapája do Noci literatúry a Dni európskeho kultúrneho dedičstva.

O aktuálnej ponuke podujatí informujú knižnice na svojich webových stránkach a sociálnych sieťach.

Zdroj: PSK