Skip to content
Menu
Menu

Pandémia negatívne ovplyvnila cestovný ruch aj v Prešovskom kraji

Prečítať článok

(ako) – Návštevnosť ubytovacích zariadení v Prešovskom kraji bola vlani jednou z najnižších za posledné desaťročie. Ubytovacie zariadenia doslova „krvácali“ a nepomohli ani priaznivejšie čísla počas letnej sezóny. Počet všetkých návštevníkov ubytovacích zariadení v Prešovskom kraji sa v roku 2020 prepadol o 40,9 % v porovnaní s predchádzajúci rokom.

Kým v roku 2019 zavítalo na územie Prešovského kraja 1 108 313 všetkých návštevníkov ubytovacích zariadení, v roku 2020 predstavoval tento údaj číslo 654 554.

Od týchto údajov sa odvíjajú ďalšie nepriaznivé hodnoty. V roku 2020 klesol počet prenocovaní všetkých návštevníkov ubytovacích zariadení o 36,4 %. Konkrétne z počtu 3 380 394 (rok 2019) na 2 148 439 (rok 2020). Do Prešovského kraja zavítalo o 36,1 % menej domácich návštevníkov a o 52,8 % menej zahraničných návštevníkov ubytovacích zariadení.

„Po rekordnom roku 2019, keď Prešovský kraj prekonal hranicu jedného milióna návštevníkov, sme v číslach klesli na úroveň hodnôt spred desiatich rokov. Tržby za ubytovanie v Prešovskom kraji sa prepadli približne o jednu tretinu, čo predstavuje stratu zhruba 30 miliónov eur. Väčšiemu prepadu zabránili priaznivé štatistiky na začiatku roka 2020 a počas letných mesiacov, keď bola situácia v súvislosti s ochorením COVID – 19 viac uvoľnená. Do istej miery tomu pomohol aj nárast ukazovateľa v počte prenocovaní. Priemerný počet prenocovaní návštevníkov ubytovacích zariadení v roku 2020 bol na úrovní 3,3. V roku 2019 3,1. Návštevníci sa na našom území zdržiavali nepatrne dlhšie, ako to bolo v predošlom roku,“  vysvetlil smutnú štatistiku výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Druhý najnavštevovanejší kraj

Prešovský kraj bol aj v roku 2020 druhým najviac navštevovaným krajom SR, hneď po Žilinskom. Prvé tri miesta uzatvára Bratislavský kraj.

Rok 2020 sa začal z hľadiska návštevnosti celkom dobre. V januári bol stúpajúci trend v ubytovacích zariadeniach až o 24,2 % oproti roku 2019 a rovnaký trend pokračoval aj vo februári (o 17,8 % viac). S príchodom prvej vlny pandémie, teda od marca 2020 začala návštevnosť upadať. Najhoršie to bolo v apríli, keď návštevnosť klesla o priepastných 99,1 % oproti roku 2019.

Domáca turistika

Jediným pozitívnym údajom je nárast počtu domácich návštevníkov ubytovacích zariadení počas letných mesiacov, ktorý stúpol oproti roku 2019 o 14 %.

„V dôsledku tejto hodnoty evidujú viaceré kultúrne zariadenia v Prešovskom kraji rekordnú sezónu. Ide napríklad o Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, či Observatórium na Kolonickom sedle, ktoré je súčasťou Vihorlatskej Hvezdárne v Humennom,“ zhodnotil situáciu Janoško.

Ďalším pozitívnym údajom je celková návštevnosť okresu Snina, ktorá v roku 2020 narástla o 14,5 % oproti roku 2019. Snina je tak jediným okresom na Slovensku, kde sa v celkovom meradle zvýšila návštevnosť.

Najviac navštevovanými okresmi v roku 2020 v Prešovskom kraji boli okresy Poprad, Kežmarok a Bardejov.

Plány na rok 2021 zmenili

KOCR Severovýchod Slovenska už počas roka 2020 reagovala na aktuálnu epidemiologickú situáciu a v tomto trende prispôsobuje svoje aktivity aj v roku 2021.

Okrem tradičných marketingových kampaní, ktoré budú zamerané na prírodnú tzv. mäkkú formu turizmu, sa chceme venovať revitalizácii turistickej infraštruktúry. Radi by sme obnovili na vybraných miestach turistické a cykloturistické značenie, pokračovať tiež budeme aj v obnove lavičiek, altánkov a posedení, či v realizácii turistického dopravného značenia. V pláne máme aj osádzanie vyhliadkových ďalekohľadov a tvorbu aplikácie pre profesionálnych a amatérskych fotografov,“ prezrádza niektoré z aktivít Janoško.