Skip to content
Menu
Menu

Podvodníci posielajú falošné SMS a emaily v mene banky

Rozposielanie falošných e-mailov a SMS správ v mene banky je jedným zo spôsobov ako sa podvodníci snažia dostať k peniazom iných ľudí. Ide však o starý známy podvod, ktorým sa podvodníci snažia od klientov banky získať údaje platobnej karty alebo prihlasovacie údaje do internet bankingu.

Prešovská krajská polícia na sociálnej sieti popisuje, ako to podvodníci robia. „Používateľ dostane SMS alebo e-mail, ktorý sa tvári ako oficiálna správa od banky a v texte je napríklad oznam, že karta bola zablokovaná, odomknete ju klikom na priložený link. Po presmerovaní na falošnú stránku, ktorá imituje vzhľad skutočného Internet bankingu alebo inej stránky, je oznámením vyzvaný, aby zadal svoje prihlasovacie údaje a heslo, prípadne údaje o svojej platobnej karte,“ uvádza polícia.
Takto sa podvodníci dostanú k prístupovým či iným súkromným údajom a to bez toho, aby to poškodený klient vedel a môžu ho obrať o peniaze.

Banka však takéto emaily či SMS neposiela. „Text obsahuje neúplné informácie. Odosielateľ má netypickú emailovú adresu, link do Internet bankingu je falošný a má úplne iný formát. Ak emailová adresa obsahuje cudzojazyčné slová a koncovky, email vymažte a neklikajte na priložené odkazy,“ varuje polícia.

Ak si nie ste istí, či email alebo SMS správa je falošná, overte si ju priamo na pobočke banky alebo prostredníctvom jej oficiálnej webovej stránky.

Pri akomkoľvek podozrivom konaní je potrebné kontaktovať políciu, svoju banku a kartu prípadne zablokovať.

Zdroj: FB KR PZ Prešov Ilustračné foto: KR PZ