Skip to content
Menu
Menu

Poslanci dali zelenú montessoriovskej základnej škole

(ako) – Zriadiť základnú školu (ZŠ) v Prešove a rozvíjať tak viac ako 10-ročné skúsenosti s prácou s deťmi, na báze vzdelávacej metódy Marie Montessoriovej je cieľom  iniciatívy prešovských rodičov. Jej zriaďovateľom bude Občianske združenie Montessori cesta, ktorého zakladateľkou je Mária Hamráčková.

Nová súkromná škola by mala pôsobiť v bývalej materskej škole na Budovateľskej ulici od 1.9.2022 za predpokladu, že ju ministerstvo školstva zaradí do siete škôl. Prvou podmienkou bolo, aby ju schválili mestskí poslanci a tí vznik školy, vrátane zriadenia školskej jedálne a centra voľného času, podporili jednomyseľne.

Za podporu vzniku tejto školy sa prihováral najmä poslanec Peter Krajňák. Zdôraznil, že je to dobrá alternatíva s prvkami kresťanského vzdelávania. Škola podobného typu už existuje v Bratislave aj Michalovciach a rodičia sú s ich spôsobom práce s deťmi spokojní. „Oceňujem veľkú odvahu aktivistov, som za taký projekt, nech majú rodičia možnosť výberu,“ povedala Svetlana Pavlovičová. Poznamenala tiež, že dostanú rovnaké financie ako iné mestské, súkromné či cirkevné školy.

OZ Montessori cesta už má isté skúsenosti, keďže v Prešove prevádzkuje komunitnú  materská škola na sídlisku Sekčov. „Využívame vo svojej práci princípy, ktoré pred viac ako sto rokmi uplatňovala Maria Montessoriová, pričom takýchto akreditovaných zariadení na Slovensku, ktoré by sa k nim hlásili je minimálne množstvo,“ povedala riaditeľka MŠ  Marta Fudalyová.

Aktivisti občianskeho združenia spolu s rodičmi, ktorí majú záujem zapísať svoje deti do tejto školy  už hľadajú aj vhodných pedagógov. Podľa nich to nie je problém, keďže dlhodobo spolupracujú s pedagógmi z Prešovskej univerzity.

Podpora umelcov

V rámci iniciatívy spustili už internetovú stránku pod názvom Nová škola do Prešova na adrese dopresova.sk. Poskytujú na nej podrobné základné informácie o. i. o celom zámere, o fungovaní OZ. Podarilo sa im na podporu získať aj vyjadrenia spisovateľov Gabriely Futejovej a Daniela Heviera, hudobníčky Katky Koščovej, ktoré sú uverejnené takisto už na tejto webovej stránke.

Kto bola Mária Montessoriová?

Maria Montessoriová (1870 – 1952) je považovaná za predstaviteľku reformnej pedagogiky, v predškolskej výchove hlásala princíp individuálneho systému a bola viackrát nominovaná na Nobelovu cenu za mier.

Založila Dom detí pri Ríme v roku 1907. V herni boli prvýkrát na mieru detí upravené stoly, stoličky, jednoduché hračky a učiteľka viedla ratolesti k samostatnej činnosti, k sebavýchove pri používaní vecí, poznávaní farieb, vôní. Toho sa držia aj v spomínanej prešovskej materskej škole. Majú s tým dobré skúsenosti a pozitívne ohlasy rodičov. Dieťa si totiž súčasne rozvíja telesné a duševné schopnosti v kultúrnom prostredí.