Skip to content
Menu
Menu

Prešovskú univerzitu navštívili stovky stredoškolákov

Po ročnej prestávke, kedy sa kvôli pandémii realizoval Deň otvorených dverí (DOD) vo virtuálnom prostredí, zavítali opäť na Prešovskú univerzitu (PU) v Prešove stredoškolskí záujemcovia o štúdium. Na jubilejnom 10. ročníku DOD PU mohli zažiť univerzitnú atmosféru na vlastnej koži a spoznať to najlepšie, čo univerzita ponúka.

Deň otvorených dverí PU patrí už jedno desaťročie medzi vyhľadávané podujatia stredoškolákov, ktorí sa rozhodujú, na akú vysokú školu sa vyberú študovať. Ich rozhodovanie sa každoročne snaží uľahčiť aj DOD, počas ktorého môžu spoznávať vysokoškolské priestory, učebne i laboratória, ale predovšetkým získať všetky informácie o štúdiu na jednom mieste.

Súčasťou tradične bohatého programu, ktorý sa odohrával v budove Vysokoškolského areálu na Ul. 17. novembra 1 v čase od 8:00 do 13:00 hod. bolo predstavenie 8 fakúlt a celouniveritných pracovísk, pričom priestor na prezentáciu mali i študentské organizácie a univerzitné súbory.

Filozofická fakulta si pre svojich návštevníkov pripravila rôzne modelové hodiny, kvízy z oblasti histórie, estetiky, politológie, cudzích jazykoch, psychodiagnostický workshop, ako aj neformálne diskusie so študentmi. Možnosť vyskúšať si rôzne zábavno-edukačné hry a aktivity mali uchádzači na Pedagogickej fakulte, na Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu zase zúčastniť sa viacerých vzorových prednášok z oblasti marketingu, ekonómie a cestovného ruchu.

Fakulta humanitných a prírodných vied ponúkla prehliadku laboratórií, demonštračné fyzikálne experimenty, objavovanie sveta pod mikroskopom, ale i zaujímavosti a nové objavy zo sveta rôznych organizmov či 3D technológie v geografickom výskume. Na Fakulte športu sa diskutovalo o možnostiach získania trénerskej kvalifikácie zo zvolenej športovej špecializácie, o skĺbení štúdia popri aktívnej športovej kariére a účasti na kurzoch i zahraničných pobytoch.

Uchádzači o štúdium na Fakulte zdravotníckych odborov sa mohli zúčastniť ukážok odborných záchranárskych činností, nácviku poskytovania prvej pomoci a prezentácie kapilárnych odberov. Nechýbalo ani výživové poradenstvo rôzne techniky čistenia zubov a počúvanie oziev plodu.

Gréckokatolícka teologická fakulta ponúkla prezentáciu písania ikon, umelecké vyrezávanie z dreva, pletenie čotiek a vysvetlenia významu ceremonárskych a liturgických záležitostí. Praktickú ukážku drevorezby a ukážku ikon si pripravila aj Pravoslávna bohoslovecká fakulta, ktorá odprezentovala svoje rozmanité študijné programy a vedeckú činnosť.

Popri predstavení fakúlt sa odohrával na pôde univerzity aj sprievodný program, v rámci ktorého vystúpil Vysokoškolský folklórny súbor Torysa či Študentské divadlo. Nechýbal ani spev rusínskych ľudových piesní, Zbor Pravoslávnej bohosloveckej fakulty, ako aj študenti Fakulty športu s krátkou zostavou karate kata a ukážkou bojových umení.

Anna Polačková
Foto: PU