Skip to content
Menu
Menu

V deviatich okresoch Prešovského kraja otvárajú aj stredné školy

(ako) – Na prezenčnú formu vyučovania prejde v tomto týždni približne 60 percent všetkých škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti krajskej samosprávy. Kvôli zhoršenej epidemiologickej situácii zostávajú zatvorené školy v štyroch okresoch. Konkrétne ide o okresy Humenné, Snina, Medzilaborce a Vranov nad Topľou. 

Prezenčné vyučovanie žiakov končiacich ročníkov sa od pondelka 8. februára postupne rozbieha na župných školách v deviatich z trinástich okresov kraja. K dnešnému dňu (9.2.) je otvorených 27 stredných škôl, zajtra (10.2.) pribudne ďalších 11 s tým, že do konca tohto týždňa by opätovne malo svoje brány otvoriť 60 % župných škôl. Výnimkou sú štyri okresy Humenné, Snina, Medzilaborce a Vranov nad Topľou, kde boli zohľadnené odporúčania hygienikov a stredné školy zostali nateraz zatvorené.

„V kraji máme záujem vrátiť študentov do lavíc v priebehu maximálne týždňa na všetkých školách, kde to bude čo len trochu možné. Uvedomujeme si, aké je to dôležité a v mnohých ohľadoch aj nevyhnutné, preto nechceme nič podceniť. Riadime sa nielen oficiálnymi usmerneniami, ale intenzívne komunikujeme aj s našimi riaditeľmi a miestnymi samosprávami, aby sme zabezpečili predovšetkým bezpečné fungovanie škôl,“ uviedol prešovský župan  Milan Majerský.

Kraj zriadil vlastné odberné miesto

Otváranie škôl a uvádzanie Covid-automatu platného od 8. februára do praxe sprevádzalo viacero nejasností a komplikácií, školy i ich zriaďovateľ museli zvládnuť aj pomerne náročné povinné testovanie. V krajských školách bolo zabezpečené v spolupráci s už existujúcimi mobilnými odberovými miestami a pomohli aj samosprávy. Vlastnú iniciatívu vyvinula aj samotná župa.

„V tomto smere vidíme veľký vklad a iniciatívu mnohých miest, ktoré nám ponúkli možnosť otestovať aj žiakov končiacich ročníkov či učiteľov našich stredných škôl, čo naozaj oceňujeme. Navyše sme zriadili aj vlastné mobilné odberné miesto, ktoré bude pripravené vykonávať testovanie tam, kde to bude potrebné. Odberné tímy plánujeme zriadiť aj v spolupráci s našimi zdravotníckymi školami v Prešove, Poprade a Humennom,“ povedal M. Majerský s tým, že už počas uplynulej soboty otestovala krajom zriadená MOM-ka vyše 700 žiakov a zamestnancov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti krajskej samosprávy.

Pri znovuotvorení stredných škôl kraj zohľadňoval výsledky víkendového testovania, záujem žiakov, ako aj pripravenosť jednotlivých škôl zvládnuť prezenčnú formu vyučovania. Ako v tejto súvislosti uviedol predseda M. Majerský, vyučovací proces na školách je neštandardný tak pre žiakov, ako aj zamestnancov škôl.

Od zriaďovateľa i vedenia škôl si opätovné otvorenie vyžiadalo skvelú logistiku celého fungovania – od povinného testovania, zabezpečenia ochranných pracovných prostriedkov až po samotné organizovanie osobitného režimu vyučovania pri dodržiavaní všetkých nevyhnutných protiepidemických opatrení.

Komunálne voľby 2022 - Platená inzercia

PaedDr. Patrik Tomič MBA