Skip to content
Menu
Menu

V meste už jazdí nová flotila trolejbusov za vyše päť miliónov eur

Prečítať článok

(ako) – Dopravný podnik mesta Prešov (DPmP) včera vypravil na cesty 10 nových trolejbusov. Nové vozidlá nahradili niektoré staršie trolejbusy. Tie ostanú vo vozovom parku v zálohe. Nové vozidlá sú rovnaké ako 15 trolejbusov, ktoré začali jazdiť v roku 2016. Ich celková cena je vyše 5 miliónov a dopravný podnik na ne z eurofondov získal 4,6 milióna eur.

Novú flotilu trolejbusov získal dopravný podnik v rámci opcie z projektu „DPMP, modernizácia vozového parku trolejbusov v Prešove.“ Z desiatky vozidiel je 6 kusov článkových 18-metrových trolejbusov typu Škoda 31 Tr SOR a 4 v 12-metrovom prevedení typu Škoda 30 Tr SOR. Premávajú na všetkých trolejbusových linkách prešovskej mestskej hromadnej dopravy. Krátke sú nasadené na linky č. 1, 2, 5 a 7, dlhé budú obsluhovať zastávky liniek č. 4, 8 a 38.

 „Cestujúcim chceme ponúknuť čo najväčší komfort, a preto verím, že ľudia si nové trolejbusy obľúbia a budú sa v nich cítiť príjemne. Všetkým vozidlám želám mnoho šťastných kilometrov a najmä spokojných cestujúcich,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Rovnako ako pri predchádzajúcej sérii je aj všetkých 10 nových vozidiel plne nízkopodlažných a vybavených klimatizáciou pre cestujúcich a vodiča. „Súčasťou vozidiel je aj rozšírený priestor pre detský kočík a invalidný vozík s manuálne vyklápanou plošinou pre pohodlný nástup a výstup mamičiek s kočiarom a osôb so zníženou schopnosťou pohybu,“ konkretizoval vybavenie hovorca radnice Vladimír Tomek.

Informačný systém aj počítanie cestujúcich

Dodal, že informovanosť cestujúcich bude zabezpečená prostredníctvom moderného informačného systému R&G a LCD displejov Herman. Úpravami prešli kapacitné dopytové tlačidlá na otváranie dverí pre cestujúcich, osvetlenie priestoru nástupu a výstupu a signalizácia zatvárania dverí. Vybrané vozidlá sú taktiež vybavené systémom na počítanie cestujúcich, čo umožní dopravnému podniku vypracovať presnejšie štatistiky o obsadenosti jednotlivých spojov. Vo vozidlách je nainštalovaný a plne funkčný systém vonkajšieho akustického informovania pre nevidiacich o linke a vozidle. O komfort vodiča je postarané lepším, anatomickým, plne polohovateľným sedadlom.

Celková cena 10 trolejbusov je 5 173 766,36 € bez DPH. Na ich kúpu získal Dopravný podnik mesta Prešov nenávratný finančný príspevok z eurofondov vo výške 4 669 324,16 €.

Nové trolejbusy dostali interné evidenčné čísla 737 až 746. Vo vozom parku DPMP tak bude odteraz k dispozícii 30 článkových a 16 štandardných trolejbusov. Z celkového počtu 46 trolejbusov je 45 nízkopodlažných a až 27 z nich je plne klimatizovaných. Nové vozidlá nahradia na cestách staršie trolejbusy, ktoré zostanú v zálohe pre prípad výpadkov alebo údržby.

Foto: presov.sk