Skip to content
Menu
Menu

V Prešove budú čoskoro jazdiť nové parciálne trolejbusy

Mestská hromadná doprava v Prešove bude posilnená o 10 nových parciálnych trolejbusov. Zmluvu o ich financovaní z eurofondov podpísal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Prvé trolejbusy dostane Prešov ešte v tomto roku. Dopravný podnik mesta Prešov pripravuje už tretí projekt z eurofondov (OPII) zameraný na nákup nových moderných trolejbusov.

K už dodaným 25 novým trolejbusom pribudne 10 parciálnych – hybridných trolejbusov: štyri štandardné 12-metrové a šesť kĺbových 18-metrových trolejbusov s pomocným pohonom.
,,Vďaka eurofondom sa Prešovčania môžu tešiť na ďalšie nové moderné trolejbusy. Ekologickú verejnú dopravu považujem za budúcnosť mobility v mestách,” uviedol Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby.

Obstaranie a následne dodanie trolejbusov je plánované do konca tohto roku. Príspevok z OPII pre Dopravný podnik mesta Prešov je vo výške 6,5 mil. eur. Flotila dopravného podniku sa tak v aktuálnom programovom období eurofondov rozšíri spolu o 35 nových trolejbusov v celkovej hodnote takmer 20 miliónov eur.

,Parciálne trolejbusy sú u nás novinkou, vďaka ktorej sa stane mestská hromadná doprava ešte viac ekologickejšou. Tieto vozidlá zvládnu obslúžiť aj úseky kde nie je vybudované trolejové vedenie, a preto rozhodne nájdu každodenné využitie na trasách viacerých prešovských liniek. Spolu s ostatnými novými trolejbusmi zároveň ponúknu cestujúcim väčší komfort,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
V Prešove budú okrem nových vozidiel zrekonštruované aj trate, trolejbusové meniarne a údržbová základňa pre trolejbusy.

Modernizácia vozového parku okrem toho prinesie väčšiu bezpečnosť dopravy a zvýši sa komfort cestujúcich. Nové vozidlá budú napríklad vybavené výkonnou klimatizáciou, moderným informačným systémom a vďaka možnosti naklonenia na zastávke sa cestujúcim so zníženou pohyblivosťou uľahčí nástup aj výstup. Nákup nových vozidiel má aj ekologický rozmer, pretože sa nimi nahradia dieselové autobusy, vďaka čomu sa znížia emisie aj hluk.

Zdroj: presov.sk