Skip to content
Menu
Menu

Vozidlá MHD budú mať na križovatke Arm. gen. Svobodu – Vihorlatská prednosť

Prečítať článok

(ako) – V Prešove sa už dlho hovorí o tom, že obyvatelia mesta by aj uprednostnili cestovanie v MHD, keby sa vytvorili takzvané bus-pruhy. Zatiaľ sa tak nestalo. Nie na všetkých mestských komunikáciách je to možné. Zdá sa však, že po rekonštrukcii cestnej svetelnej signalizácie  na križovatke ulíc Arm. gen. Svobodu – Vihorlatská, získajú spoje MHD prednosť. Semafory budú riadené radičom navrhnutým pre preferenciu vozidiel MHD.

Zmluvu o dielo so spoločnosťou O. S. V. O. comp, a. s.  už podpísala primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

„Z Vihorlatskej ulice vychádzajú aj vozidlá MHD, ktoré majú problém sa dostať na hlavnú cestu, v dôsledku čoho mnohokrát dochádza ku kolíznym situáciám. Nová svetelná signalizácia prispeje k väčšej plynulosti premávky a v konečnom dôsledku i k zlepšeniu dopravnej situácie v našom meste,“ uviedla primátorka.

 

Predmetom rekonštrukcie križovatky Vihorlatská – Arm. gen. Svobodu je inštalácia cestnej dopravnej signalizácie (CDS) pre vozidlá a chodcov, a tiež drobné stavebné úpravy.

CDS je potrebné vybudovať najmä z dôvodu bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, a taktiež z dôvodu plynulejšie o výjazdu vozidiel z Vihorlatskej ulice. Vozidlá MHD smerujúce z Vihorlatskej ulice do centra mesta či na železničnú stanicu totiž naberajú značné meškania hneď na začiatku trasy linky.

Ako informovala tlačová referentka na prešovskej radnici Lenka Šitárová, táto CDS bude slúžiť ako riadiaca pre ostatné cestné dopravné signalizácie na ulici Arm. gen. Svobodu, ktoré budú postupne zapájané do preferencie MHD.

Dodala, že v rámci stavebných úprav dôjde k vybudovaniu stredových ostrovčekov pre osadenie stĺpov CDS a k vybudovaniu napojení medzi chodníkmi a priechodmi pre chodcov a cyklistov (v smere Vihorlatská, Ľubotice).

Celkové náklady na rekonštrukciu cestnej svetelnej signalizácie sú podľa zmluvy o dielo v objeme 214 559,40 eur vrátane DPH. Práce bude realizovať prešovská spoločnosť O.S.V.O. comp, a. s. po prevzatí staveniska a trvať budú približne 5 mesiacov.

Foto: presov.sk