Skip to content
Menu
Menu

Výťažok verejnej zbierky putoval do Prešova

Prečítať článok

Od apríla 2019 mali zákazníci spoločnosti KiK možnosť zapojiť sa do verejnej zbierky na nákup monitorov dychu. Ich používanie je jedinou osvedčenou formou prevencie Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat SIDS. Dlhoročnou snahou Nadácie Križovatka je nimi vybaviť každé lôžko na neonatologických a pôrodníckych oddeleniach vo všetkých nemocniciach na Slovensku. Vďaka spoločnosti KiK získala 10 nových monitorov aj FNsP J. A. Reimana v Prešove.

Verejná zbierka na nákup monitorov dychu prebiehala v predajniach spoločnosti KiK od apríla 2019 do marca 2020. Každý zákazník sa do nej mohol zapojiť ľubovoľnou finančnou čiastkou, ktorú vhodil do zabezpečenej pokladničky v ktorejkoľvek predajni KiK na Slovensku.

Každým, aj tým najmenším výdavkom z nákupu, tak mohli zákazníci podporiť peknú myšlienku projektu s názvom „Mamička, dýcham“. „Výťažok verejnej zbierky vo výške 800,00 EUR sme použili na nákup 10 monitorov dychu, ktoré sme odovzdali Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana, Prešov. Tým sa však táto zbierka, ktorú organizujeme v spolupráci s Nadáciou Križovatka, nekončí, pokračovať v nej budeme aj v tomto roku,“ uvádza Martin Šatný, konateľ spoločnosti KiK pre Slovenskú republiku.

Spoločnosť KiK, ale aj samotná Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana, Prešov úspešne podporujú projekt s názvom „Mamička, dýcham“ už niekoľko rokov. „Spoluprácu na vypožičiavaní monitorov dychu máme s Fakultnou nemocnicou s poliklinikou J. A. Reimana, Prešov už od roku 2010. Odvtedy sme im darovali už 32 kusov monitorov dychu a teší nás, že aj vďaka finančným prostriedkom od spoločnosti KiK sme im mohli odovzdať ďalších 10 kusov. Veríme, že potrebná pomoc sa tak opäť dostane o kúsok bližšie k tým, ktorí ju potrebujú,“ dodala Táňa Tomasch, riaditeľka neziskovej organizácie Nadácia Križovatka.

„Vážime si každú pomoc pre našich najmenších. Monitory dychu majú svoje pevné miesto pri starostlivosti o novorodencov. Vieme ich využiť pre donosené, zdravé deti na rooming-in. Vieme ich použiť aj pre nezrelé deti, ktoré sú stabilné, ale ešte potrebujú monitorovanie dychu. Chcem sa veľmi pekne poďakovať za tento dar v mene oddelenia neonatológie FNsP J.A.R. Prešov,” povedala MUDr. Iveta Reváková, primárka oddelenia neonatológie prešovskej nemocnice.

Odovzdaním monitorov dychu sa však cesta pomoci mamičkám a bábätkám stále nekončí. Od 1.5.2020 je totiž v predajniach KiK spustená nová zbierka, ktorá bude trvať až do 30. 3.2021.

Viac o projekte „Mamička, dýcham“

Ťažiskovým zmyslom projektu „Mamička, dýcham“ je pomáhať vybaviť slovenské nemocnice a ich pôrodnícke a neonatologické oddelenia monitormi dychu Babysense. Cieľom je, aby bolo monitorom dychu vybavené každé lôžko pre novorodencov a dojčatá na Slovensku. Druhou časťou poslania projektu je zriaďovanie a prevádzka výpožičných miest pri novorodeneckých a pôrodníckych oddeleniach nemocníc, vďaka ktorým si rodičia novonarodených detí môžu pri odchode domov takýto monitor dychu požičať. Doma tak budú môcť pokojne spať s vedomím, že dych ich dieťatka stráži monitor dychu.

Monitor dychu ako jediná účinná pomôcka na prevenciu SIDS

Monitor dychu Babysense je historicky prvým výrobkom svojho druhu na svete. Za 30 rokov svojej existencie prešiel mnohými úpravami a je neustále modernizovaný tak, aby spĺňal náročné klinické skúšky. Ako zdravotnícka pomôcka je registrovaný aj samotným Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv.

Nadácia Križovatky a Renáta Cenková,
hovorkyňa FNsP J. A. Reimana Prešov