Skip to content
Menu
Menu

Vyzvali primátorku, aby zvážila svoje zotrvanie vo funkcii

Poslanecký klub Nezávislí kandidáti, Spolu-občianska demokracia a Šanca zorganizovali dnes brífing s novinármi ešte pred začiatkom mestského zastupiteľstva. Otvorili viaceré témy, ktoré sa im nedarí napraviť v zastupiteľstve, ale nechcú o nich pred verejnosťou mlčať. Okrem iného odporúčajú primátorke Andree Turčanovej, aby zvážila ďalšie zotrvanie vo funkcii. Za kauzu okolo búracích prác po výbuchu na Mukačevskej ulici je podľa nich zodpovedná, ako štatutár mesta. Tá svoje pochybenie odmieta a hovorí o chybe úradníkov.

Poslanec Martin Eštočák pripomenul, že na problém okolo búracích prác upozorňoval vedenie mesta aj zastupiteľstvo, ale nebrali ho vážne. Problém sa však teraz naplno prejavil. „Ešte pred šiestimi týždňami sa mesto dušovalo, že zaplatí firme Matijka len 781-tisíc eur, teda toľko, koľko uznal znalecký posudok z júla tohto roku. V auguste (11.8. 2020) bol mestu doručený platobný rozkaz s tým, aby firme zaplatili  sumu 748-tisíc eur. Treba teda doplatiť 240-tisíc plus 30-tisíc súdne trovy. Mesto túto skutočnosť zatajilo a nekonalo. Nepodalo odpor v zákonnej lehote,“ zhrnul situáciu Eštočák, zdôrazňujúc, že tu niekto zlyhal a nesie za to zodpovednosť.

Za neprebratú poštu boli z úradu zatiaľ vyhodení traja zamestnanci, no verejná mienka je taká, že za to nemôžu len úradníci. Niekto predsa riadi úrad a mal by to robiť tak, aby systémy a komunikácia fungovali. Súdny rozkaz nie je obyčajná pošta a na úrade zrejme zlyhal systém jej kontroly. Ak má úradníčka dovolenku, k doručenej pošte sa musí dostať iný zamestnanec.

Odpor nepodali v lehote, súd o ňom zatiaľ nerozhodol

Spoločnosť Matijka, s. r. o., doručila mestu Prešov dve faktúry súvisiace so záchrannými prácami na Mukačevskej ulici celkovo za 1 018 481,98 eura. Znalecký posudok však uznal nižšie náklady a tak sa radnica rozhodla, že rozdiel 237 452,90 eura neuznáva. Matijka trvá na preplatení oboch faktúr v plnej výške a vymôcť ich chce súdnou cestou. Mesto z dôvodu neskorého prebratia pošty podalo odpor po uplynutí zákonnej lehoty (až 7. 9. 2020) a tak nie je isté, či ho bude Okresný súd v Banskej Bystrici ešte akceptovať. Doteraz o tom nerozhodol.

Kto zaplatí škodu 270-tisíc eur?

Ak platobný rozkaz nadobudne právoplatnosť, vznikne škoda 270-tisíc eur, vrátane súdnych poplatkov. Kto ju uhradí? To je otázka, ktorou by sa malo vedenie mesta zaoberať. Poslanecký klub preto vyzval primátorku Andreu Turčanovú, aby vyvodia z celej situácie konkrétne dôsledky. „Nech sa vyjadrí, či je ešte schopná viesť mesto, alebo nech odstúpi a zabráni tak ďalším škodám,“ zdôraznil Martin Eštočák.

Mal aj návrh na riešenie. Keďže primátorku považuje za zodpovednú za celý problém chce na  mestskom zastupiteľstve podať návrh, aby poslanci odsúhlasili zníženie jej platu na základnú mzdu a z rozdielu by vzniknutú škodu postupne splácali. Lenže! Kvôli koronakríze si primátorka na svoj vlastný návrh dala znížiť mzdu na základnú, takže v skutočnosti to tak už je.

Poslanecký klub sa zhoduje v názore, že primátorka by mala odstúpiť z funkcie. „Mala by zvážiť zotrvanie vo funkcii, lebo problémy sa množia, mesto čelí trestnému stíhaniu, uzatvára dodatky k zmluvám bez vedomia poslancov, z rozpočtu sme urobili trhací kalendár. Som veľmi sklamaný z toho, kam smeruje toto mesto,“ povedal predseda poslaneckého klubu František Oľha.

 

Anna Košuthová

Komunálne voľby 2022 - Platená inzercia

PaedDr. Patrik Tomič MBA