Skip to content
Menu
Menu

Župa dodá ambulanciám sto tisíc antigénových testov

Prečítať článok

(ako) – Prešovský samosprávny kraj v týchto dňoch distribuuje antigénové testy poskytovateľom ambulantnej zdravotnej starostlivosti na území kraja. Testy, ktoré samospráva prevzala zo Štátnych hmotných rezerv, majú prispieť k včasnej identifikácii ochorení novým koronavírusom.

Rýchle antigénové testy distribuuje krajská samospráva medzi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí majú záujem otestovať rýchlymi antigénovými testami zdravotnícky personál alebo pacientov v ambulanciách. K dispozícii má celkovo 100- tisíc kusov, ktoré si PSK prevzal zo
Štátnych hmotných rezerv. O testy si ambulancie, ktorých je na území kraja 1700, musia požiadať formou elektronicky vyplnenej žiadosti o dodanie.

„Podmienkou pre výdaj testov je prístup poskytovateľa ambulantnej zdravotnej starostlivosti do aplikácie ISZI/NCZI, kde je povinný denne vykazovať počty a výsledky otestovaných osôb. O postupe a povinnostiach sme už informovali formou Metodiky k testovaniu na prítomnosť
koronavírusu SARS-Cov-2 spôsobujúceho ochorenie Covid-19, ktorú vypracovalo Ministerstvo zdravotníctva SR,“ uviedol vedúci odboru zdravotníctva Úradu PSK Jozef Tekáč.

Ako dodal, testovanie rýchlymi antigénovými testami umožní zdravotníkom včasnú identifikáciu nakazenej osoby a následne jej izoláciu, čo v konečnom dôsledku napomáha spomaliť šírenie nebezpečnej nákazy Covid-19.

Rýchle antigénové testy sú určené pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti najmä pri rozhodovaní o karanténnych opatreniach u blízkych kontaktov pacientov s akútnym respiračným infektom, v rámci predoperačného vyšetrenia pred prijatím pacienta do ústavného zdravotníckeho zariadenia, v rámci diagnostiky u pacientov s horúčkovým ochorením resp. prejavmi akútneho respiračného infektu.

Ilustračné foto: Viktor Zamborský