Skip to content
Menu
Menu

Župa plánuje opäť vyčleniť internáty pre zdravotníkov aj vojakov

(ako) – V stredu zasadal krajský krízový štáb. Jeho členovia sa zhodli v tom, že v boji proti koronavírusu by mohli pri výpadku zdravotníckeho personálu pomôcť okrem armády aj študenti stredných zdravotníckych škôl.

Krízový štáb sa zaoberal celkovou epidemiologickou situáciou v Prešovskom kraji, ale aj situáciou v organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti župy. Na zasadnutí Krízový štáb PSK konštatoval, že po nástupe žiakov stredných škôl na dištančnú formu štúdia, budú do konca týždňa vyprázdnené krajské školské internáty.

Ako informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie na Úrade PSK, župa je od budúceho týždňa pripravená poskytnúť ubytovanie pre zdravotníkov a armádu, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovanými pacientmi a nechcú ohroziť svojich príbuzných.

Karanténne ubytovanie by malo byť pre nich k dispozícii v ubytovni na SOŠ technickej na Kukučínovej ulici v Poprade. V prípade požiadavky budú vyčlenené kapacity aj v ubytovni Strednej odbornej školy drevárskej vo Vranove nad Topľou a na internáte SOŠ polytechnickej a služieb vo Svidníku, rovnako, ako počas prvej vlny pandémie.

Pomôžu aj študenti?

Zdravotníkom by okrem armády mohli prísť na pomoc aj študenti stredných zdravotníckych škôl v Prešovskom kraji. Podľa vedúceho odboru školstva PSK Jána Furmana, je aktuálne 274 žiakov v poslednom, štvrtom ročníku. „Tí by mohli byť k dispozícii najmä pri triáži pacientov. A to v prípade výpadku personálu v zdravotníckych, ale aj sociálnych zariadeniach. O pomoc s posilnením zdravotníckych kapacít z radov študentov chceme požiadať aj Prešovskú univerzitu v Prešove,“ upresnil predseda PSK Milan Majerský.

Červená zóna je v Starej Ľubovni, Stropkove aj Bardejove

Aktuálne župa eviduje pozitívne testovaných zamestnancov, aj prijímateľov vo svojich zariadeniach sociálnych služieb. V Domove pre seniorov v Starej Ľubovni sú momentálne nakazení štyria zamestnanci a traja prijímatelia. Po jednom prípade pozitivity u zamestnancov eviduje samospráva v Senior dome Svida vo Svidníku a v CSS Vita Vitalis v Prešove.

V ZSS Egídius na ulici 29. Augusta v Bardejove potvrdili testy ochorenie u dvoch prijímateľov sociálnej služby, aktuálne sú v domácej karanténe. Zariadenie už od pondelka opäť poskytuje prevádzku ambulantnej formy. V DSS v Stropkove je pozitívnych sedem zamestnancov a jeden prijímateľ. Župa momentálne eviduje zariadenia v červenej zóne v Starej Ľubovni, Stropkove a Bardejove.

Doprava funguje, otvorené sú knižnice aj galérie

Ako konštatoval Krízový štáb PSK, prímestská autobusová doprava premáva v bežnom režime, situáciu však bude samospráva monitorovať. Za prísnych hygienických a protiepidemiologických opatrení sú naďalej otvorené knižnice, múzeá a galérie. Platia pre nich rovnaké pravidlá, teda dodržiavanie vzdialenosti 15 metrov štvorcových na jednu osobu. Divadlá včera odohrali svoje posledné predstavenia, od štvrtka 15. októbra sa budú snažiť priblížiť divákom cez online priestor.

Komunálne voľby 2022 - Platená inzercia

PaedDr. Patrik Tomič MBA