Skip to content
Menu
Menu

Župa predlžuje súťaž Zbieraj zelené kilometre do apríla 2021

(ako) – Súťaž Zbieraj zelené kilometre vyhlásil Prešovský samosprávny kraj (PSK) v rámci Týždňa mobility ešte v septembri tohto roku. Cieľom súťaže je jazdiť prímestskou autobusovou dopravou a platiť za lístok čipovou kartou. Kto nazbiera najviac kilometrov, získa hodnotné ceny. Cestovanie však ovplyvnila koronakríza a preto župa predĺžila finále súťaže až do konca apríla 2021.

Cestujúci, ktorí jazdia s dopravcami SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné a BUS Karpaty tak môžu zbierať zelené kilometre ešte päť mesiacov. Stačí, ak zaregistrujú svoju dopravnú čipovú kartu prímestskej autobusovej dopravy (PAD) alebo študentskú kartu cez aplikáciu či web ubian.sk.

„Župa ubezpečuje cestujúcich, že doteraz nazbierané kilometre im neprepadnú, ale presunú sa do ďalšieho roka. Pri cestovaní prímestskou autobusovou dopravou PSK sa im ďalšie zelené kilometre pripočítajú. Kto nazbiera najviac zelených kilometrov u dopravcov PSK, získa hodnotné ceny. Krajská samospráva chce odmeniť ako študentov, tak aj pracujúcich, ktorí sa do súťaže zapoja. Hrá sa napríklad o bicykel, elektrickú kolobežku, smart hodinky či kredit na dopravnú čipovú kartu,“ informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie na PSK.

Ako sa súťaží?

Do súťaže je zaradený každý cestujúci, ktorý zaregistruje identifikačné číslo svojej dopravnej čipovej karty vydanej dopravcami PSK alebo študentskej karty vydanej školou (napr. ISIC) s menom a priezviskom na www.ubian.sk. Rovnako tak môže urobiť aj cez mobilnú aplikáciu Ubian.

Identifikačné číslo karty nájde cestujúci na cestovnom lístku, ktorý mu vydá dopravca pri platení alebo na svojej dopravnej karte. Cestujúci sa môže zapojiť do súťaže len so svojou dopravnou kartou. Meno v profile Ubian totiž musí byť totožné s menom držiteľa karty, v opačnom prípade
sa zelené kilometre nezaznamenávajú.

Následne stačí, aby cestujúci aktívne využíval PAD a platil dopravnou/študentskou kartou. Počas každej jazdy autobusom tak bude zbierať zelené kilometre, ktoré sa na základe definovaného koeficientu prepočítavajú na ušetrený oxid uhličitý (CO2).

Foto: PSK