Skip to content
Menu
Menu

Blanárovo ministerstvo chce realizovať kampaň, ktorá zefektívni ochranu detí a mládeže v zahraničí

Prečítať článok

19.4.2024 (SITA.sk) – Rezort diplomacie chce zintenzívniť spoluprácu v oblasti ochrany detí a mládeže v zahraničí. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) sa v tejto súvislosti stretol s komisárom pre deti Jozefom Mikloškom.

Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí a spresnilo, že cieľom je poskytovať lepšiu ochranu a predchádzať prípadom, keď dochádza k ohrozeniu práv detí v zahraničí.

Najcitlivejšia úloha

Blanár priblížil, že ochrana práv detí v zahraničí je jednou z najcitlivejších úloh, ktorej sa venuje aj konzulárna služba Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Prostredníctvom siete našich zastupiteľských úradov po celom svete sa naši kolegovia snažia vždy čo najlepšie naplniť záujmy dieťaťa, poskytujú dôležitú súčinnosť všetkým slovenským občanom a taktiež príslušným úradom,“ spresnil Blanár.

Problémom je neznalosť

Dodal, že problémom je mnohokrát neznalosť slovenských krajanov, ktorí si neuvedomujú, že rozhodnutie žiť v cudzom štáte znamená prebrať na seba aj povinnosť dodržiavať zákony a zvyklosti danej krajiny.

V mnohých situáciách je následne možnosť poskytnutia efektívnej pomoci zo strany SR sťažená alebo až znemožnená,“ upozornil Blanár.

Potreba zvýšenia informovanosti

MZVaEZ SR spresnilo, že vlani zastupiteľské úrady poskytli súčinnosť v 128 prípadoch, ktoré sa týkali ochrany detí v zahraničí. Detský ombudsman a šéf rezortu diplomacie sa zhodli, že je v tejto súvislosti potrebné intenzívnejšie pracovať na zvýšení informovanosti.

Prostredníctvom našich ambasád sme pripravení podporiť realizáciu kampane zameranej na zvýšenie informovanosti v oblasti medzinárodnoprávnej ochrany detí,“ doplnil minister.

Viac k témam: Komisár pre deti, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ochrana detí
Zdroj: SITA.sk – Blanárovo ministerstvo chce realizovať kampaň, ktorá zefektívni ochranu detí a mládeže v zahraničí © SITA Všetky práva vyhradené.