Skip to content
Menu
Menu

Boj proti organizovanej kriminalite sa reformou rozdrobí, tvrdí bývalý policajný prezident Spišiak (video)

Prečítať článok

7.6.2024 (SITA.sk) – Boj proti organizovanej kriminalizuje sa reformou polície, ktorú plánuje jej súčasné vedenie a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, rozdrobí. Vyhlásil to na piatkovej tlačovej besede opozičný poslanec a bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak (Progresívne Slovensko).

Vecná príslušnosť útvarov

Odvoláva sa pritom na príkaz prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka o vecnej príslušnosti jednotlivých útvarov polície.

„Nie je presne definované, ktorý úrad sa čím zaoberá. Hovorí sa tam o výberovej príslušnosti, nie o príslušnosti reálnej,“ skonštatoval Spišiak. Dokument tiež podľa neho deklaruje, že policajný prezident má právo rozhodnúť, či sa nejakým trestným činom má zaoberať konkrétny policajný útvar.

Pokiaľ ide o trestné činy v dozorovej kompetencii európskej prokuratúry, podľa Spišiaka ich má naďalej vyšetrovať Národná kriminálna agentúra. Podľa neho však v tejto súvislosti ide o ústupok smerom k inštitúciám Európskej únie.

Reorganizácia alebo zrušenie

„Jedná sa len čiste o to, aby akože deklaratórne mohli povedať, že je to v prospech boja proti tej najzávažnejšej kriminalite, ktorú v rámci EÚ má kompetenciu vyšetrovať úrad európskeho prokurátora,“ doplnil Spišiak.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) ešte začiatkom roka povedal, že Národná kriminálna agentúra nebude ďalej fungovať v súčasnej podobe. Nevylúčil pritom ani možné zrušenie útvaru, primárne by však podľa neho malo ísť o reorganizáciu.

„Je to moloch, ktorý má zbytočne veľa špecializovaných útvarov a riadiacich pracovníkov a reálnu prácu nemá kto vykonávať,“ povedal podľa medializovaných informácií minister.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Kriminalita, Minister vnútra, Reforma
Zdroj: SITA.sk – Boj proti organizovanej kriminalite sa reformou rozdrobí, tvrdí bývalý policajný prezident Spišiak (video) © SITA Všetky práva vyhradené.