Skip to content
Menu
Menu

Čína má na Slovensku rozpracované investície v hodnote až päť miliárd eur

Prečítať článok

29.6.2024 (SITA.sk) – Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí (MZV) a európskych záležitostí SR Rastislav Chovanec rokoval v piatok s čínskou delegáciou, ktorá navštívila Slovensko pod vedením osobitnej predstaviteľky MZV Čínskej ľudovej republiky Yu Jiangovej. Chovanec uviedol, že je dôležité hľadať priestor pre ďalšie vzájomné aktivity medzi Slovenskom a Činou.

Pripravovaná návšteva premiéra Fica

„Vzájomný obrat dosiahol vlani 10,3 miliardy eur a neustále rastie,“ poznamenal. Partneri diskutovali aj o pripravovanej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica v Číne, počas ktorej podpíšu premiéri oboch štátov spoločné vyhlásenie o povýšení slovensko-čínskych vzťahov na strategické partnerstvo.

Plánovaná podnikateľská misia do Číny by sa mala vplyvom nevyhnutného odkladu vzhľadom na zdravotný stav predsedu vlády SR uskutočniť na jeseň.

Niekoľko čínskych investičných projektov

„Na Slovensku je aktuálne rozpracovaných niekoľko čínskych investičných projektov v hodnote takmer päť miliárd eur, ktoré sú dôležité pre našu ekonomiku. Majú potenciál vytvoriť 12-tisíc pracovných miest,“ vyhlásil Chovanec.

Malo ísť napríklad aj o historicky druhú najväčšiu zahraničnú investíciu na Slovensku za viac ako 1,2 miliardy eur, kde spoločnosť Gotion InoBat Batteries plánuje začať v Šuranoch s výstavbou najpokročilejšej továrne na výrobu batérií.

Viac k témam: Čínska vláda, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Investície, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk – Čína má na Slovensku rozpracované investície v hodnote až päť miliárd eur © SITA Všetky práva vyhradené.