Skip to content
Menu
Menu

Europoslanci sa budú zaoberať novou smernicou o boji proti praniu špinavých peňazí, informovala Beňová

Prečítať článok

24.4.2024 (SITA.sk) – Poslanci Európskeho parlamentu sa budú v stredu zaoberať posúdením návrhu jednotných pravidiel Európskej únie zameraných na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Ako informovala europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD), ide o balík legislatívnych predpisov, ktorý bol dohodnutý s Európskou radou začiatkom tohto roka.

Obsahuje šiestu smernicu o boji proti praniu špinavých peňazí, ku ktorej aktualizácii dochádza po viac ako šiestich rokoch, nariadenie EÚ o jednotnom súbore pravidiel a tiež predpis, ktorý zriaďuje Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Úlohy nového európskeho úradu

Medzi úlohy nového európskeho úradu bude patriť napríklad dohľad nad najrizikovejšími finančnými subjektmi, ako aj účinné zabraňovanie akýmkoľvek zlyhaniam v oblasti dohľadu.

Zároveň bude musieť efektívne spolupracovať s príslušnými národnými orgánmi v jednotlivých členských štátoch,“ priblížila Beňová.

Nový súbor pravidiel má umožniť lepší prístup k informáciám o skutočnom vlastníctve, obmedzuje výšku hotovostných transakcií a dáva viac právomocí finančným spravodajským jednotkám.

Definuje príslušné nástroje na analýzu a odhaľovanie podozrivých prípadov prania špinavých peňazí, financovania terorizmu, ako aj pozastavenie súvisiacich finančných operácií,“ dodala europoslankyňa.

Podobné zameranie mal ÚŠP

Na Slovensku mal podobné zameranie Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý koalícia Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS zrušila. Jeho spisy prevzali krajské prokuratúry.

Pod Úrad špeciálnej prokuratúry spadali trestné činy terorizmu, extrémizmu, falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí či zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Zaoberal sa tiež ekonomickou trestnou činnosťou, korupciou, poškodzovaním finančných záujmov Európskej únie, machináciami pri verejnom obstarávaní a dražbe, úkladnými vraždami a zločineckými skupinami.

Viac k témam: Europoslankyňa, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Pranie špinavých peňazí
Zdroj: SITA.sk – Europoslanci sa budú zaoberať novou smernicou o boji proti praniu špinavých peňazí, informovala Beňová © SITA Všetky práva vyhradené.