Skip to content
Menu
Menu

Európska komisia zdôrazňuje potrebu nezávislosti verejnoprávnych médií, situáciu na Slovensku pozorne sleduje

Prečítať článok

25.6.2024 (SITA.sk) – Európska komisia (EK) zdôraznila potrebu nezávislosti verejnoprávnych vysielateľov. V stanovisku pre Euractiv sa EK vyjadrila, že pozorne sleduje vývoj v súvislosti s reformou verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a analyzuje legislatívne zmeny.

Ako Euractiv pripomenul, parlament rozhodol o tom, že RTVS zanikne a vznikne nový mediálny subjekt Slovenská televízia a rozhlas (STVR), ktorý bude mať nového generálneho riaditeľa a vedenie zvolené rezortom kultúry a parlamentom, v ktorom má väčšinu vláda Roberta Fica (Smer-SD). Národná rada SR tento zákon schválila aj napriek veľkej kritike a štrajkom zo strany zamestnancov RTVS.

Komisia pozorne sleduje situáciu

„Trvalo len pár dní, kým zároveň začal odporovať Aktu o slobode médií (EMFA), ktorý Európsky parlament prijal v podobnom čase,” upozornil Euractiv. EK sa vyjadrila, že eviduje schválenie návrhu zákona o verejnoprávnych médiách.

„Komisia v súčasnosti túto legislatívu analyzuje a pozorne sleduje vývoj situácie,“ napísala hovorkyňa Komisie s tým, že zákon ešte musí podpísať prezident Peter Pellegrini. Ak by ho však vetoval, parlament má dostatok poslancov na prelomenie veta. EK zdôrazňuje, že z verejnoprávnych vysielateľov sa nikdy nesmú stať vládni vysielatelia.

Záruky nezávislosti médií

„Preto sme v Akte o slobode médií predložili silné záruky nezávislosti a stabilného financovania verejnoprávnych médií,“ uviedla komisia s tým, že situáciu sleduje aj v súvislosti s vypracovaním správy o právnom štáte na rok 2024.

Ako Euractiv priblížil, Akt o slobode médií je účinný od mája 2024 a bude sa v plnej miere uplatňovať od augusta 2025, pričom plánovaná štátna kontrola STVR sa bije s jeho ustanoveniami.

Nátlak na novinárov

Nová legislatíva totiž zakazuje verejným orgánom vyvíjať nátlak na novinárov vládnymi, politickými, ekonomickými, súkromnými či inými zásahmi, a hovorí aj o potrebe právnych záruk pre nezávislé fungovanie verejnoprávnych médií.

Problematické je v tomto zmysle predčasné skončenie generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja, ktorý z inštitúcie odchádza len po dvoch rokoch od zvolenia do funkcie.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Premiér Slovenskej republiky, Prezident Slovenskej republiky, Sloboda médií, verejnoprávne médiá
Zdroj: SITA.sk – Európska komisia zdôrazňuje potrebu nezávislosti verejnoprávnych médií, situáciu na Slovensku pozorne sleduje © SITA Všetky práva vyhradené.