Skip to content
Menu
Menu

Minister Keketi chce otočiť zloženie návštevníkov v prospech zahraničných, top témou je aj podpora značky Slovenska (foto)

Prečítať článok

7.5.2024 (SITA.sk) – Počet návštevníkov Slovenska by sa mal obrátiť v prospech zahraničných oproti domácim v pomere 60 ku 40 %. To je jeden z hlavných zámerov nového Ministerstva cestovného ruchu a športu SR (MCRŠ), ktoré vzniklo začiatkom februára, teda takmer pred sto dňami.

V ubytovacích zariadeniach je dlhodobo zatiaľ dvakrát viac domácich hostí ako cudzincov. Minister Dušan Keketi (nominant SNS) v utorok informoval, že plánovaná zmena v zložení návštevníkov vyžaduje veľa aktivít smerom k tour operátorom a prezentácii krajiny v zahraničí, vrátane účasti na veľtrhoch.

Podpora identity a značky

Už v najbližšom období sa chce ministerstvo spolu so zahraničnými odborníkmi viac venovať podpore identity a značky Slovenska ako turistickej destinácie. „Je to pre nás top strategická téma, súvisí aj so Slovakia Travel a inými aktivitami,“ povedal Dušan Keketi.

Pripravovaný vznik Fondu na podporu cestovného ruchu by mal podľa ministra zabezpečiť aj malým a stredným podnikateľom v tomto odvetví, alebo mestám prístup k zdrojom na rozvoj infraštruktúry.

Veľkým problémom v službách cestovného ruchu zostáva vzdelávanie a zamestnanosť. „Aktuálne je veľký nedostatok pracovnej sily v tomto sektore, či už v gastre alebo hotelierstve. Je na nás, aby sme zmenili túto situáciu,“ uviedol rezortný šéf.

Posudzujú žiadosti o dotácie

Jednotlivé oblasti cestovného ruchu, či kúpeľníctvo podľa neho majú napriek tomu veľký potenciál rozvíjať sa.

Ministerstvo cestovného ruchu po prechode kompetencií v tejto oblasti z ministerstva dopravy zabezpečilo plnú funkčnosť dotačných systémov na podporu krajských a oblastných organizácií cestovného ruchu. Komisia podľa ministra v týchto dňoch posudzuje projekty a žiadosti o dotácie.

„Spolu so Štatistickým úradom, ale aj s Finančnou správou SR a zahraničnými partnermi sme spustili projekt e-Visitor, ktorý bude zabezpečovať dáta o pohybe turistov na Slovensku. Bude základný predpoklad pre správne rozhodnutia a stanovovanie stratégií do budúcna,“ priblížil Dušan Keketi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR bilancovalo prvých sto dní (fotografie)

Zmapovali turistické atrakcie

Spolu s organizáciami cestovného ruchu, s národnou agentúrou na podporu a propagáciu cestovného ruchu Slovakia Travel a samosprávami tiež zmapovali turistické atrakcie. Zámerom je cielene propagovať všetky regionálne zaujímavosti a pripravovať balíky s ponukami.

Na Slovensku bolo sto zástupcov cestovného ruchu Fínska, čo má podporiť návštevu turistov z tejto severskej krajiny. Ministerstvo cestovného ruchu podporilo vznik pravidelného leteckého spojenia Bratislavy s Istanbulom. Rokuje aj s inými ministerstvami o využívaní eurofondov a Plánu obnovy a odolnosti na dostatočné financovanie v cestovnom ruchu.

„Pracujeme na konkrétnych projektoch ako hrady a zámky, Michelin guide a iné, ktoré by sme chceli v najbližšom období realizovať,“ dodal Dušan Keketi. Zároveň chcú zatraktívniť štúdium gastra, hotelierstva a posilniť duálne vzdelávanie.

Viac k témam: Cestovný ruch, Eurofondy, Minister cestovného ruchu a športu SR, Návštevníci, Plán obnovy a odolnosti SR, Turisti, Turizmus
Zdroj: SITA.sk – Minister Keketi chce otočiť zloženie návštevníkov v prospech zahraničných, top témou je aj podpora značky Slovenska (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.