Skip to content
Menu
Menu

Na súde pokračuje proces so Zoroslavom Kollárom v kauze Víchrica, vypovedať prišiel bývalý sudca Sklenka (foto)

Prečítať článok

29.5.2024 (SITA.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v stredu pokračuje hlavné pojednávanie týkajúce sa údajnej korupcie na bratislavských súdoch. Spolu s podnikateľom a právnikom Zoroslavom Kollárom sú v tomto prípade obžalovaní bývalý sudca Richard M. a advokát Tomáš K., pričom obžaloba sa týka trestných činov podplácania a zasahovania do nezávislosti súdu v spolupáchateľstve.

Všetci traja na začiatku procesu odmietli svoju vinu. Ako svedok sa na stredajšie pojednávanie dostavil bývalý sudca Vladimír Sklenka, ktorý je v prípade kľúčovým svedkom.

Obžaloba je neprípustná

Obžaloba obsahuje 11 skutkov, pričom väčšina z nich sa týka bývalého sudcu Krajského súdu v Bratislave Richarda M. Ten sa podľa obžaloby snažil ovplyvňovať rozhodnutia sudcu Okresného súdu Bratislava I V. S., viackrát mu za rozhodnutia podľa jeho inštrukcií, predovšetkým v konkurzných sporoch a v sporoch o vyplatenie finančných pohľadávok, sľúbil úplatok a v niekoľkých prípadoch mu aj odovzdal úplatky od 5 000 do 20 000 eur.

Pokiaľ ide o Zoroslava Kollára, ten sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry zúčastnil na jednom stretnutí s Richardom M. a V. S. s cieľom ovplyvniť rozhodnutie V. S. Tomáš K. zase podľa obžaloby pre V. S. vypracoval jeden rozsudok.

Obhajcovia trojice obžalovaných označujú obžalobu za neprípustnú a nedôvodnú s tým, že ide predovšetkým o „kompilát výsluchov svedka Vladimíra Sklenku“. Rovnako advokáti namietajú, že ten je v obžalobe uvádzaný len ako V. S., čo je porušením práva obžalovaných na obhajobu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pojednávanie so Zoroslavom Kollárom a ďalšími v kauze Víchrica (fotografie)

Peňažný trest vo výške 70-tisíc eur

Špecializovaný trestný súd už v máji 2022 uložil konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi peňažný trest 70-tisíc eur. Stalo sa tak v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným z trestných činov nepriamej korupcie a podplácania. Odsúdený vtedy pre médiá uviedol, že rozhodnutie priznať sa bolo jeho osobnou voľbou.

„Opísal som skutky tak, ako sa stali,“ povedal a odmietol, že by bol kajúcnikom. „Nikoho som neudal,“ doplnil. Zároveň dodal, že má finančné prostriedky na zaplatenie peňažného trestu.

Právnik a podnikateľ sa orgánom činným v trestnom konaní priznal, že v auguste 2020 poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou (SIS). Odovzdanie 40-tisíc eur sprostredkoval bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Exriaditeľ SIS Vladimír Pčolinský prijatie úplatku odmieta.

Ďalší skutok, v ktorom Kollár priznal vinu, bolo sprostredkovanie úplatku pre Makóa za krytie nelegálnej výroby cigariet od Tomáša Rajeckého, blízkeho skupine piťovcov. Skutok sa stal v roku 2019, pričom Rajecký poskytol 300-tisíc eur.

Viac k témam: Akcia Víchrica, Justícia, Korupcia, Pojednávanie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Na súde pokračuje proces so Zoroslavom Kollárom v kauze Víchrica, vypovedať prišiel bývalý sudca Sklenka (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.