Skip to content
Menu
Menu

Opoziční poslanci predložili uznesenie, ktorým by odsúdili ruskú agresiu voči Ukrajine. Poslanci parlamentu ho neprijali

Prečítať článok

7.5.2024 (SITA.sk) – Poslanci parlamentu neprijali uznesenie, ktorým by pri príležitosti druhého výročia začatia vojny na Ukrajine odsúdili ruskú vojenskú agresiu voči nášmu východnému susedovi. Uznesenie predložili opoziční poslanci strán Sloboda a Solidarita, hnutia Progresívne Slovensko a Kresťanskodemokratického hnutia.

Navrhovali, aby plénum v uznesení zdôraznilo, že ruská agresia voči nezávislému a suverénnemu štátu Ukrajine je hrubým pošliapaním medzinárodného práva a princípov Charty OSN, Helsinského záverečného aktu, Budapeštianskeho memoranda, Parížskej Charty a Základnej zmluvy NATO – Rusko.

Kroky Ruska podkopávajú bezpečnosť a stabilitu

„Kroky Ruskej federácie nebezpečným spôsobom podkopávajú európsku a globálnu bezpečnosť a stabilitu,“ píše sa v uznesení. Druhé výročie vojny na Ukrajine sme si pripomenuli 24. februára.

Opozícia chcela uznesením žiadať Ruskú federáciu, aby okamžite zastavila vojenské operácie, bezpodmienečne stiahla všetky ozbrojené sily a vojenskú techniku z celého územia Ukrajiny a plne rešpektovala nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc.

Zároveň by žiadala Rusko, aby sa vrátilo k rokovaciemu stolu a úprimne hľadalo riešenia mierovou cestou. Opoziční poslanci tiež uznesením navrhovali potvrdiť, že územia samozvaných republík Doneck a Luhansk sú naďalej zvrchovaným územím Ukrajiny.

Agresia neodráža vôľu ruského národa

„Sme zároveň presvedčení, že prebiehajúca agresia neodráža vôľu väčšiny ruského národa. Ruský národ si nezaslúži, aby ho jeho politické vedenie viedlo do medzinárodnej izolácie a ekonomickej krízy,“ uvádza sa v závere uznesenia. Uvedené záväzky potvrdili spoločne poslanci koalície aj opozície už v predchádzajúcom volebnom období, keď spoločne prijali obdobné znenie uznesenia.

„Poslanci za tie isté politické strany by preto nemali mať problém prijať opätovné odsúdenie konania Ruskej federácie v čase druhého výročia tejto agresie,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Opozícia, rusko-ukrajinský konflikt, Uznesenie
Zdroj: SITA.sk – Opoziční poslanci predložili uznesenie, ktorým by odsúdili ruskú agresiu voči Ukrajine. Poslanci parlamentu ho neprijali © SITA Všetky práva vyhradené.