Skip to content
Menu
Menu

Poslanci jednohlasne prijali uznesenie k atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (video+foto)

Prečítať článok

21.5.2024 (SITA.sk) – Poslanci Národnej rady SR jednohlasne prijali uznesenie k atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorý sa stal v stredu 15. mája počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej.

Prijatím uznesenia poslanci „so zdesením a hlbokým znepokojením prijali správu o atentáte na predsedu vlády Fica, ktorý bol zjavne spáchaný z politických motívov a zaslúži si to najostrejšie odsúdenie„. Súčasne odmietli násilie a osobitne násilie, ktoré atentátnik spáchal preto, že má iný politický postoj, aký prezentuje slovenská vláda.

Rešpektovanie výsledkov volieb

Odobrením uznesenia plénum vyzvalo všetky politické subjekty, médiá či mimovládky, aby rešpektovali výsledky demokratických volieb a nešírili nenávisť voči Ficovej vláde, či iným legitímne zvoleným ústavným činiteľom a verejne činným osobám. Ich výsledkom totiž môžu byť aj takéto nenávistné trestné činy.

Taktiež apelujú na všetky politické subjekty, na médiá i mimovládne organizácie, aby zmierňovali napätie v spoločnosti, prestali s nenávistnou rétorikou a prispeli k spoločenskému zmieru, stabilite a pokoju na Slovensku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Národná rada SR – Rokovanie 12. schôdze (fotografie)

Adekvátne bezpečnostné opatrenia

Ďalej zdôrazňujú, že „ľudia nesmú byť terčom nenávisti pre svoje politické názory, pretože pluralita, diverzita a rešpekt k inému názoru sú základom každej slobodnej a demokratickej spoločnosti a konštatujeme, že úloha zodpovedných a kritických novinárov je v zdravej spoločnosti nezastupiteľná, ale ich práca musí byť založená na faktoch a nie na šírení nenávisti“.

Poslanci prijatím uznesenia povzbudzujú vládu k prijatiu adekvátnych bezpečnostných opatrení, ktoré v budúcnosti zabránia ďalším násilným politickým útokom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Vzhľadom na bezprecedentný útok na život predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica je morálnou aj politickou povinnosťou Národnej rady SR odsúdiť tento brutálny prejav politického násilia, ako aj rastúcu vlnu nenávisti na Slovensku voči demokratickej vláde, ktorá vzišla z riadnych a slobodných parlamentných volieb,“ píše sa v prijatom materiáli.

Viac k témam: atentát na premiéra, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Médiá, Mimovládne organizácie, Premiér Slovenskej republiky, Uznesenie
Zdroj: SITA.sk – Poslanci jednohlasne prijali uznesenie k atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.