Skip to content
Menu
Menu

Poslanci odštartovali rokovací deň diskusiou o návrhu na voľbu kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR (video)

Prečítať článok

30.4.2024 (SITA.sk) – Poslanci parlamentu otvorili utorkový rokovací deň 12. schôdze rozpravou o návrhu na voľbu kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR.

Kandidátmi, ktorí splnili Ústavou SR požadované podmienky na výkon funkcie sudcu ústavného súdu, sú Anton Dulak, Martina Jánošíková, Michaela Králová, Zuzana Pitoňáková a Lívia Trellová.

Národná rada SR si z nich vyberie dvoch kandidátov, ktorých predloží prezidentke SR na schválenie.

Sudkyni Ústavného súdu SR Jane Laššákovej zanikla funkcia 30. septembra 2023. Národná rada SR navrhuje prezidentke dvojnásobný počet kandidátov na sudcu ústavného súdu, ktorých má vymenovať. V tomto prípade je potrebné zvoliť dvoch kandidátov,“ uvádza sa v materiáli.

Za sudcu ústavného súdu môže byť vymenovaný občan Slovenska, ktorý dosiahol vek aspoň 40 rokov, je bezúhonný, má vysokoškolské právnické vzdelanie a najmenej 15 rokov vykonával právnu prax. Jeho doterajší život a morálne vlastnosti taktiež musia byť zárukou, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne.

Viac k témam: Kandidáti na sudcov Ústavného súdu, Prezidentka, Ústava SR
Zdroj: SITA.sk – Poslanci odštartovali rokovací deň diskusiou o návrhu na voľbu kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR (video) © SITA Všetky práva vyhradené.