Skip to content
Menu
Menu

Prezidentka Čaputová si koniec druhej svetovej vojny pripomenula pri hrobe neznámeho vojaka v Bratislave (foto)

Prečítať článok

8.5.2024 (SITA.sk) – Nikdy nesmieme zabudnúť, že územie Slovenska spoločne od fašistov a ich prisluhovačov oslobodzovali sovietske, rumunské a československé jednotky. Na celkovej porážke Hitlera sa aktívne podieľali aj Američania, Briti, Francúzi či iné národy a niekoľko tisíc slovenských antifašistov.

Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá si pri Hrobe neznámeho vojaka v Bratislave uctila obete druhej svetovej vojny a 79. výročie Víťazstva nad fašizmom. Druhá svetová vojna podľa nej natrvalo zmenila Európu.

„Na troskách bojmi zničeného kontinentu vyrástol nový model mierového spolužitia európskych národov a štátov. Spolužitia založeného na zdieľaní spoločných hodnôt demokracie a slobody – keďže história aj súčasnosť nás učí, že nedemokratické či autoritárske režimy sú aj ohrozením mieru,“ napísala na sociálnej sieti. Zdôraznila, že našou povinnosťou je, aby sme svet prosperity, slobody a demokracie nielen chránili, ale ho aj odovzdali budúcim generáciám.

„Majme pritom na pamäti odkaz všetkých, ktorí za slobodu našich generácií zaplatili tou najvyššou cenou – svojimi životmi,“ uviedla.

Európa si v stredu pripomína 79. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. V hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk v nemeckom Karlshorste, predmestí Berlína, podpísali 8. mája 1945 dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka. Druhá svetová vojna sa tak v Európe oficiálne skončila.

Keďže v čase, keď dokument vstúpil do platnosti, bol v Moskve pre časový posun už nasledujúci deň, v Rusku a niektorých postsovietskych štátoch si koniec bojov na európskom kontinente pripomínajú 9. mája. Bezpodmienečnú kapituláciu pritom nemecká branná moc podpísala už 7. mája 1945 vo francúzskom Remeši. Sovietsky zväz však následne tvrdil, že jeho zástupca na akte nemal potrebné právomoci, preto trval na opakovaní celej veci.

Viac k témam: Deň víťazstva nad fašizmom, Druhá svetová vojna, Prezidentka SR, Výročie
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová si koniec druhej svetovej vojny pripomenula pri hrobe neznámeho vojaka v Bratislave (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.