Skip to content
Menu
Menu

Prezidentovi Pellegrinimu dôveruje viac ako polovica občanov, najmenej však voliči Progresívneho Slovenska

Prečítať článok

3.7.2024 (SITA.sk) – Prezidentovi Petrovi Pellegrinimu dôveruje viac ako polovica občanov. Rozhodne mu dôveruje 24 percent a skôr mu dôveruje ďalších 29 percent. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N, ktorý vykonali od 26. júna do 1. júla na vzorke 1 017 respondentov, formou online dopytovania.

Súčasnej hlave štátu nedôveruje celkovo 42 percent občanov (zahŕňa odpovede skôr nedôverujem a rozhodne nedôverujem). Päť percent respondentov odpovedalo, že nevie. Pellegrinimu najväčšmi dôveruje elektorát strany Hlas-SD, ktorej predsedom bol pred tým, než sa ujal prezidentského kresla. Spomedzi voličov tejto strany mu rozhodne dôveruje 76 percent, ďalších 24 percent mu skôr dôveruje.

Značná dôvera medzi voličmi Republiky

Rozhodne prezidentovi dôveruje aj 68 percent voličov strany Smer-SD a 27 percent z nich mu skôr dôveruje. Pokiaľ ide o posledný z troch koaličných subjektov, Slovenskú národnú stranu (SNS), Pellegrinimu rozhodne dôveruje šesť percent jej voličov, no skôr mu dôveruje 78 percent voličstva národniarov.

Značnú dôveru požíva hlava štátu aj medzi voličmi mimoparlamentného hnutia Republika celkovo mu dôveruje 67 percent z nich (zahŕňa odpovede rozhodne dôverujem aj skôr dôverujem). Dôveruje mu aj viac než polovica (celkovo 53 percent) elektorátu mimoparlamentnej Maďarskej aliancie a polovica nevoličov.

Naopak, novému prezidentovi najmenej dôverujú voliči hnutia Progresívne Slovensko (PS), celkovo mu nedôveruje 89 percent z nich, pričom rozhodne mu nedôveruje 60 percent. Dôveru Pellegrinimu vyjadrilo celkovo deväť percent elektorátu progresívcov. Prezidentovi nedôveruje ani 85 percent voličov mimoparlamentnej strany Demokrati a 84 percent elektorátu opozičného hnutia Slovensko (bývalé OĽaNO).

Za Pellegrinim sa umiestnila Čaputová

U ostatných opozičných strán, Slobody a Solidarity (SaS) a Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), mu nedôveru vyjadrilo celkovo 78 percent voličov liberálov a 68 percent voličov kresťanských demokratov. V prieskume dôveryhodnosti sa za Pellegrinim umiestnila jeho predchodkyňa na poste hlavy štátu Zuzana Čaputová.

Dôveruje je celkovo 47 percent opýtaných, naopak, nedôveru jej vyjadrilo 45 percent z nich, pričom sedem percent respondentov sa v jej prípade nevedelo k otázke vyjadriť. Na tretej priečke nasleduje predseda vlády Robert Fico (predseda strany Smer-SD) s celkovou dôverou 38 percent. Šéfovi vládneho kabinetu nedôveruje 55 percent opýtaných.

Štvrté miesto obsadil Korčok

Štvrté miesto v prieskume obsadil neúspešný prezidentský kandidát a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorému dôveruje celkovo 37 percent respondentov, nedôveru mu vyjadrilo 51 percent z nich. Za Korčokom skončil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorému dôveruje 31 percent opýtaných, naopak, nedôveruje mu 49 percent.

Štrnásť percent respondentov sa v jeho prípade nevedelo vyjadriť a sedem percent odpovedalo, že ho nepozná. Za Šutajom Eštokom sa umiestnil predseda hnutia PS Michal Šimečka s dôverou 29 percent respondentov. Šéfovi progresívcov nedôveruje celkovo 54 percent respondentov a 13 percent z nich odpovedalo neviem.

Majerský a predseda liberálov Gröhling

Nasleduje predseda mimoparlamentného hnutia Republika Milan Uhrík, ktorý získal dôveru celkovo 26 opýtaných, nedôveruje mu 49 percent respondentov a 17 percent sa vyjadrilo, že nevie odpovedať. Ôsmu najvyššiu dôveru, celkovo 24 percent, má predseda strany SaS Branislav Gröhling. Nedôveruje mu 63 percent opýtaných, a podobne ako v prípade Uhríka 17 percent respondentov odpovedalo neviem.

Za Gröhlingom s dôverou 23 percent opýtaných skončil predseda ďalšieho opozičného politického subjektu, a to KDH, Milan Majerský. Šéfovi kresťanských demokratov celkovo nedôveruje 43 percent respondentov, zároveň sa 14 percent vyjadrilo, že ho nepoznajú a ďalších 19 percent odpovedalo, že nevedia.

Najväčšiu nedôveru má Matovič

Nasleduje predseda SNS Andrej Danko, ktorému celkovo dôveruje 22 percent opýtaných a nedôveruje mu 66 percent z nich. Celkovo 20 percent opýtaných dôveruje predsedovi strany Demokrati Jaroslavovi Naďovi, 60 percent sa vyjadrilo, že mu rozhodne alebo skôr nedôveruje a 15 percent opýtaných v Naďovom prípade zvolilo odpoveď neviem.

Najväčšiu nedôveru medzi respondentmi má predseda hnutia Slovensko Igor Matovič, rozhodne mu nedôveruje 57 percent opýtaných a skôr mu nedôveruje 19 percent (spolu 76 percent). Bývalému premiérovi celkovo dôveruje 17 percent opýtaných.

Predseda mimoparlamentnej Maďarskej aliancie Krisztián Forró má dôveru 14 percent respondentov a nedôveruje mu 41 percent z nich. Vo Forróovom prípade ale 23 percent respondentov odpovedalo, že ho nepoznajú a ďalších 22 percent zvolilo odpoveď neviem.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister vnútra SR, monitor, Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS), predseda hnutia Republika, predseda hnutia Slovensko, Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), Predseda Slovenskej národnej strany (SNS), Predseda strany Demokrati, Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS), Premiér Slovenskej republiky, Prezident Slovenskej republiky, Prieskum, Prieskum dôveryhodnosti politikov
Zdroj: SITA.sk – Prezidentovi Pellegrinimu dôveruje viac ako polovica občanov, najmenej však voliči Progresívneho Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.