Skip to content
Menu
Menu

Šimkovičová ostáva ministerkou kultúry, prekvapenie sa v parlamente nekonalo

Prečítať článok

14.5.2024 (SITA.sk) – Poslanci parlamentu nevyslovili nedôveru ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nom. SNS). Za jej odvolanie hlasovalo 64 poslancov, 78 bolo proti. Jej odvolávanie iniciovalo hnutie Progresívne Slovensko a strana Sloboda a Solidarita.

Dehonestuje post

Ministerke kultúry podľa nich chýba odbornosť, predošlé skúsenosti v kultúre, profesionálny kredit, potrebný prehľad o rezorte, akákoľvek riadiaca skúsenosť a jej schopnosť vôbec diskutovať o návrhoch, ktoré predkladá ona sama alebo poslanci jej „politickej družiny“ – Slovenskej národnej strany.

Ministerka Šimkovičová podľa opozície nepredstavila žiadnu odbornú víziu rezortu a dehonestuje post, na ktorom pôsobí. Spôsob jej komunikácie nazvali urážlivý a nedôstojný voči mnohým i kultúre samotnej.

„Rýchlosťou svetla dokázala ministerka Šimkovičová v plnej miere presvedčiť nielen odbornú, ale i laickú verejnosť o svojej nekompetentnosti a nespôsobilosti zastávať svoj úrad. Dôkazom je takmer 190-tisíc podpisov pod výzvou na jej odstúpenie. V rekordnom čase dokázala Šimkovičová presvedčiť rekordný počet ľudí o svojej nespôsobilosti zastávať post ministerky kultúry. Ministerka kultúry vracia svojou rétorikou, krokmi a zámermi rezort kultúry minimálne 30 rokov dozadu. Kultúrnu doménu štátu chápe predovšetkým ako ,kultúru slovenského ľudu´, ktorá má byť ,slovenská a žiadna iná´ a odmieta ,zmiešavanie iných kultúr´,“ uviedla poslankyňa Lucia Plaváková (PS) v pléne parlamentu.

Vláda sa stotožňuje s rozhodnutím ministerky

Podľa nej tým dokonale ukazuje, že nechápe ani základnú vec, že práve diverzita, rôznorodosť a zmiešavanie je podstatou napredovania kultúry.

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) považuje návrh na vyslovenie nedôvery ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nom. SNS) za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach.

Vláda tvrdí, že ministerka postupuje vo všetkých krokoch v zmysle programového vyhlásenia vlády, všetky prijaté zmeny sú s ním v súlade. Vláda sa stotožňuje s ministerkiným rozhodnutím, keď zrušila dotačnú výzvu Program 5 „Podpora a rozvoj mediálnej výchovy a boj proti dezinformáciám na rok 2023“.

Preukázateľné prepojenia

Výzva mala podľa vládneho kabinetu preukázateľné prepojenia na subjekty mimovládneho sektora a viacerých opozičných politikov z progresívneho a liberálneho spektra. Vyčlenené peniaze na dotačnú výzvu tak budú použité na dokončenie rekonštrukcie strechy historickej budovy Reduty.

Vládny kabinet tvrdí, že ministerka pri príprave a realizácii všetkých systémových zmien a opatrení dbá na dialóg s kultúrnou verejnosťou, zástupcami samosprávy a relevantnými subjektmi verejného i súkromného sektora.

„Potvrdzuje to aktívny dialóg s predstaviteľmi Matice slovenskej ako najstaršej kultúrnej ustanovizne Slovákov,“ priblížila vláda.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Ministerka kultúry SR, Odvolanie z funkcie
Zdroj: SITA.sk – Šimkovičová ostáva ministerkou kultúry, prekvapenie sa v parlamente nekonalo © SITA Všetky práva vyhradené.