Skip to content
Menu
Menu

Slota bude bez prerušenia trestne stíhaný v úplatkárskej kauze, Najvyšší súd zrušil uznesenie

Prečítať článok

3.6.2024 (SITA.sk) – Najvyšší súd SR na neverejnom zasadnutí v stredu 29. mája zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica z 26. apríla o prerušení stíhania bývalého politika Jána Slotu. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Sudca ŠTS Michal Truban ešte v apríli na návrh obhajcu prerušil trestné stíhanie obžalovaného Ján Slotu. Dôvodom je nález Ústavného súdu (ÚS) SR a pozastavenie účinnosti všetkých ustanovení trestného zákona po jeho poslednej zmene.

Týkať sa majú výšky trestných sadzieb, pričom všeobecný súd môže podľa sudcu konať, teda ukončiť dokazovanie a rozhodnúť až po rozhodnutí ÚS SR. Prokurátor proti tomuto rozhodnutiu súdu podal sťažnosť.

Prokurátor žiadal dva tresty

Slota bol už ŠTS raz uznaný za vinného zo zasahovania do nezávislosti súdu, rozhodnutie však bolo zrušené a vrátené na prvostupňový súd odvolacím Najvyšším súdom SR na opätovné prejednanie a rozhodnutie. Bývalý predseda SNS a exprimátor Žiliny dostal konkrétne v júni 2023 v úplatkárskej kauze podmienečný trest.

Samosudca ho totiž uznal za vinného z pokračovacieho zločinu zasahovania do nezávislosti súdu a uložil mu trest odňatia slobody vo výmere dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní štyroch rokov. Voči verdiktu sa odvolali prokuratúra aj obhajoba.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiadal pre bývalého politika Jána Slotu, pôvodne obžalovaného z účastníctva na zločine prijímania úplatku formou pomoci, dva samostatné tresty za dva skutky v obžalobe.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Kauza úplatkov Jána Slotu (fotografie)

Kauza sa začala nehodou

V obidvoch prípadoch navrhol samostatné nepodmienečné tresty v trvaní päť rokov so zaradením do ústavu pre výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Odôvodnil to časovým rozsahom skutkov a nemožnosťou uložiť súhrnný trest.

Celá kauza sa podľa obžaloby začala smrteľnou nehodou, ktorú zavinil Vladimír Machaj. Spolu s Romanom Kudláčkom a Slotom mali v roku 2018 dať úplatok sudcovi Polkovi, pričom vinník nakoniec dostal podmienečný trest.

Slotu špeciálna prokuratúra obžalovala z účastníctva na zločine prijímania úplatku formou pomoci. Podľa obžaloby mal prijať úplatky v dvoch skutkoch pre bývalého sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla Polku, raz vo výške päťtisíc eur a druhýkrát 10-tisíc eur, z ktorých si mal polovicu nechať.

Viac k témam: Súdy, Trestné stíhanie
Zdroj: SITA.sk – Slota bude bez prerušenia trestne stíhaný v úplatkárskej kauze, Najvyšší súd zrušil uznesenie © SITA Všetky práva vyhradené.