Skip to content
Menu
Menu

Trestné stíhanie bývalého politika Jána Slotu bolo prerušené, rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd

Prečítať článok

26.4.2024 (SITA.sk) – Korupčná trestná kauza s bývalým primátorom Žiliny a expredsedom Slovenskej národnej strany Jánom Slotom sa v piatok začala opäť prejednávať na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) bez jeho prítomnosti. Dôvodom sú jeho zdravotné problémy, pričom ho zastupuje právny zástupca.

Sudca Michal Truban po niekoľkých úkonoch na návrh obhajcu prerušil trestné stíhanie obžalovaného, dôvodom je nález Ústavného súdu (ÚS) SR a pozastavenie účinnosti všetkých ustanovení trestného zákona po jeho poslednej zmene.

Týkať sa majú výšky trestných sadzieb, pričom všeobecný súd môže podľa sudcu konať, teda ukončiť dokazovanie a rozhodnúť, až po rozhodnutí ÚS SR. Prokurátor proti tomuto rozhodnutiu súdu podá podľa vlastných slov sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Slota už raz bol uznaný za vinného

Slota bol už ŠTS raz uznaný za vinného zo zasahovania do nezávislosti súdu, rozhodnutie však bolo zrušené a vrátené na prvostupňový súd odvolacím Najvyšším súdom SR na opätovné prejednanie a rozhodnutie.

Piatkové pojednávanie bolo otvorené neskôr pre výpadok elektrickej energie v budove súdu, k výpadkom prišlo aj niekoľkokrát počas pojednávania.

Odmietol svoju vinu

Pred vypočutím dvoch svedkov prečítal sudca Michal Truban staršiu zápisnicu o výsluchu obžalovaného z prípravného konania, pretože na prvom pôvodnom hlavnom pojednávaní odmietol Slota odpovedať na otázky.

V tejto výpovedi odmietol svoju vinu, teda, že by akýkoľvek úplatok dal alebo prijal. Všetko je podľa obžalovaného výmyslom kajúcnika – bývalého žilinského sudcu Pavla Polku.

Svedkovia odmietli vypovedať

Svedok Vladimír Machaj vypovedať odmietol, preto nebolo možné odstrániť rozpory v jeho pôvodnej výpovedi. Svoje právo nevypovedať využil aj svedok Roman Kudláček, aby si neprivodil trestné stíhanie.

Obidvom týmto svedkom boli už schválené dohody o vine a treste s peňažnými trestami, ktoré boli prečítané na súde.

Podmienečný trest

Bývalý politik dostal v júni 2023 v úplatkárskej kauze podmienečný trest. Samosudca ho totiž uznal za vinného z pokračovacieho zločinu zasahovania do nezávislosti súdu a uložil mu trest odňatia slobody vo výmere dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní štyroch rokov. Voči verdiktu sa odvolali prokuratúra aj obhajoba.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiadal pre bývalého politika Jána Slotu, pôvodne obžalovaného z účastníctva na zločine prijímania úplatku formou pomoci, dva samostatné tresty za dva skutky v obžalobe.

V obidvoch prípadoch navrhol samostatné nepodmienečné tresty v trvaní päť rokov so zaradením do ústavu pre výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Odôvodnil to časovým rozsahom skutkov a nemožnosťou uložiť súhrnný trest.

Kauza prijímania úplatku

Celá kauza sa podľa obžaloby začala smrteľnou nehodou, ktorú zavinil Vladimír Machaj. Spolu s Romanom Kudláčkom a Slotom mali v roku 2018 dať úplatok sudcovi Polkovi, pričom vinník nakoniec dostal podmienečný trest. Slotu špeciálna prokuratúra obžalovala z účastníctva na zločine prijímania úplatku formou pomoci.

Podľa obžaloby mal prijať úplatky v dvoch skutkoch pre bývalého sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla Polku, raz vo výške päťtisíc eur a druhýkrát 10-tisíc eur, z ktorých si mal polovicu nechať. Obžalovaný odmietol na súde uzavretie dohody o vine a treste a uviedol, že je nevinný.

Viac k témam: Kauza, prijímanie úplatku, Prokurátor, Sudca, Trestné stíhanie
Zdroj: SITA.sk – Trestné stíhanie bývalého politika Jána Slotu bolo prerušené, rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd © SITA Všetky práva vyhradené.