Skip to content
Menu
Menu

Účasť v eurovoľbách na sídlisku Luník IX dosiahla len niečo viac ako percento, drvivá väčšina volila hnutie Slovensko

Prečítať článok

10.6.2024 (SITA.sk) – Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) na košickom sídlisku Luník IX dosiahla len niečo viac ako jedno percento. Ako vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, k volebným urnám tu pristúpilo 54 z celkového počtu 4 919 zapísaných voličov, čo predstavuje účasť 1,09 percenta.

Dominovalo Matovičovo hnutie

Na sídlisku jednoznačne zvíťazilo hnutie Slovensko, volilo ho 68,62 percenta voličov (35 voličov). Politický subjekt Igora Matoviča ale v celoslovenskom meradle získal 1,98 percenta voličských hlasov, a teda neprekročil päť percentné kvórum potrebné na vstup do EP.

Za hnutím Slovensko v tejto mestskej časti Košíc skončili strany Smer-SD a Hlas-SD, ktoré oslovili na Luníku IX zhodne po troch voličov (5,88 percenta hlasov). Rovnaký volebný zisk, teda 5,88 percenta dosiahla na tomto sídlisku aj strana Volt SK, ktorá ale v rámci celého Slovenska získala 0,13 percenta hlasov.

Pod päťpercentnou hranicou

Na Luníku IX päťpercentnú hranicu neprekročili politické subjekty Patriot, ani Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré získali zhodne po 3,92 percenta (KDH ale na celoštátnej úrovni mandát získalo). Každý z nich oslovil dvoch voličov.

Jeden volič na Luníku IX volil aj Slovenskú národnú stranu, získala teda 1,96 percenta. Rovnakú podporu tu získali aj hnutia Republika, a tiež Progresívne Slovensko, ktoré voľby do EP 2024 na Slovensku vyhralo.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu 2024

>>> Online (minúta po minúte): Eurovoľby 2024 na Slovensku

Viac k témam: Luník IX, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Účasť v eurovoľbách na sídlisku Luník IX dosiahla len niečo viac ako percento, drvivá väčšina volila hnutie Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.