Skip to content
Menu
Menu

Záverečné reči v procese so Štefanom Žigom opäť neodznejú, súd zrušil termíny pojednávania

Prečítať článok

6.6.2024 (SITA.sk) – V procese s príbuzným bývalého ministra hospodárstva a životného prostredia a súčasného podpredsedu parlamentu Petra Žigu Štefanom Žigom na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku záverečné reči na budúci týždeň opätovne neodznejú.

Ako informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, termíny pojednávania vytýčené na utorok 11. a stredu 12. júna súd zrušil, nakoľko spis prípadu je stále na Najvyššom súde SR. Dôvodom je podaná sťažnosť obžalovaného proti rozhodnutiu sudcu o tom, že obžaloba spĺňa zákonné náležitosti.

Ukončenie dokazovania

Samosudca Milan Cisárik ešte vo februári vo veci obžalovaného Štefana Žigu ukončil dokazovanie. Záverečné reči mali pôvodne odznieť už v apríli, súd bol však podľa novoprijatej novely Trestného poriadku povinný opätovne posúdiť podanú obžalobu. Tá podľa sudcu Cisárika spĺňala zákonné náležitosti, obhajoba však proti rozhodnutiu podala sťažnosť na najvyšší súd.

Podnikateľ Žiga je stíhaný pre trestný čin podplácania. Podľa obžaloby totiž Štefan Žiga podplácal bývalého šéfa finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka. Obžalovaný obvinenia odmieta. Súd prípad prejednáva od januára 2023.

Pôvodné obvinenie

Štefan Žiga bol pôvodne obvinený, že odovzdal úplatky v sume 175-tisíc eur. Tie mali v období rokov 2016 až 2020 smerovať bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi, ale aj bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi.

Vo veci podplácania Makóa však nakoniec Generálna prokuratúra SR prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku zrušila Žigovi obvinenie. Peniaze pre Slobodníka sa mali týkať vyšetrovania kauzy známej ako Valčeky, v ktorej išlo o nadmerné odpočty DPH.

Viac k témam: kauza Valčeky, Novela Trestného poriadku, Podplácanie
Zdroj: SITA.sk – Záverečné reči v procese so Štefanom Žigom opäť neodznejú, súd zrušil termíny pojednávania © SITA Všetky práva vyhradené.