Skip to content
Menu
Menu

Blanár sa na Cypre stretol s prezidentom aj slovenskými vojakmi, podporil mierovú misiu OSN (foto)

Prečítať článok

10.5.2024 (SITA.sk) – Slovensko bude aj naďalej podporovať mierové riešenia situácie na Cypre. Informoval o tom rezort diplomacie a priblížil, že minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) navštívil Cyperskú republiku, kde sa 9. mája stretol s vedením Mierovej misie Organizácie Spojených národov na Cypre (UNFICYP). Stretol sa aj s príslušníkmi slovenských ozbrojených síl a Policajného zboru, ktorí sú zapojení do mierovej misie.

Rezort diplomacie pripomenul, že veľvyslanectvo SR v Nikózii počas uplynulých 35 rokov organizovalo dialóg medzi gréckymi a tureckými politickými stranami na Cypre a podporilo viac ako 300 stretnutí či množstvo aktivít na podporenie mieru. Blanár cyperského ministra Constantinosa Kombosa ubezpečil, že SR bude v snahách aj naďalej pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné.

Hlavná misia príslušníkov Ozbojených síl SR

Šéf rezortu diplomacie súčasne vyzdvihol účasť príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Ich hlavným poslaním v mierovej misii je zabezpečovanie integrity nárazníkového pásma a udržanie vojenskej rovnováhy. Tiež majú za úlohu zamedzovať možnému narušeniu mieru, násilnostiam či konfliktom. Slovenskí vojaci fungujú v Sektore 4, v ktorom je SR od roku 2018 jedinou prispievateľskou krajinou.

Ako rezort ďalej informoval, SR 10. mája oslavuje 23. výročie vyslania svojej jednotky do UNFICYP. Doposiaľ sa tam vystriedalo 4 406 príslušníkov OS SR, z čoho bolo 459 žien.

„Aktuálny počet príslušníkov OS SR je 239. Na veliteľstve UNFICYP v Nikózii pôsobí 50 vojakov zo SR (štáb, ženijná čata a jednotka vojenskej polície) a v Sektore 4 s velením vo Famaguste slúži 189 ďalších slovenských vojakov. Profesionálnych vojačiek v rámci UNFICYP je 27,“ spresnilo ministerstvo zahraničných vecí a dodalo, že od septembra minulého roku na čele SlOVCON pôsobí prvýkrát veliteľka, a to pplk. Katarína Gargalíková.

Zasadil aj Strom pokoja

„V misii pôsobia v rámci UNPOL taktiež piati príslušníci Policajného zboru SR, z nich tri ženy. Ich veliteľom je pplk. Martin Ševčík. Za doterajšiu 11-ročnú existenciu sa v národnom kontingente vystriedalo 55 príslušníkov PZ SR, z čoho polovicu predstavovali ženy,“ uzavrel rezort diplomacie.

Rezort diplomacie ďalej informoval, že šéf slovenskej diplomacie zasadil Strom pokoja, ktorý sa stal živým symbolom 35-ročného angažovania sa SR a tiež posolstvom mieru. Urobil tak spoločne so Sherry Holbrook, poverenou vedením Úradu dobrých služieb OSN, veľvyslancom SR v Cyperskej republike Martinom Bezákom a autorom projektu Stromov pokoja a krajinným architektom Marekom Sobolom pred miestom rokovaní grécko-cyperských a turecko-cyperských politických strán v nárazníkovej zóne.

Viac k témam: Demilitarizovaná nárazníkova zóna, mierová misia, Mierová misia OSN, Mierová misia UNFICYP, Minister zahraničných vecí, Policajný zbor, Strom pokoja, veľvyslanec SR v Cyperskej republike
Zdroj: SITA.sk – Blanár sa na Cypre stretol s prezidentom aj slovenskými vojakmi, podporil mierovú misiu OSN (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.