Skip to content
Menu
Menu

Izraelský nálet zasiahol školu v Gaze. Na mieste boli desiatky mŕtvych, medzi nimi aj deti (foto)

Prečítať článok

6.6.2024 (SITA.sk) – Izraelský nálet na školu, ktorá slúžila ako úkryt, v strednom Pásme Gazy si podľa miestnych zdravotníckych predstaviteľov vyžiadala najmenej 30 mŕtvych vrátane piatich detí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Izraelská armáda bez uvedenia dôkazov uviedla, že jej stíhačky zasiahli školu, pretože ju militantné hnutie Hamas a menšia militantná skupina Palestínsky islamský džihád využívali na zakrytie svojich operácií. Školu prevádzkoval Úrad Organizácie Spojených národov pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA).

Najmenej 30 tiel

Do Nemocnice mučeníkov al-Aksá v meste Dajr al-Balah podľa nemocničných záznamov a tamojšieho novinára agentúry AP priviezli najmenej 30 tiel z úderu na školu a ďalších šesť zo separátneho útoku na dom. Oba útoky sa odohrali v utečeneckom tábore Nusajrát.

Školy UNRWA naprieč Pásmom Gazy fungujú ako úkryty od začiatku vojny, ktorú vedie Izrael voči militantom z Hamasu.

Izrael z obetí viní Hamas

Izraelská armáda uviedla, že podnikla kroky na zníženie rizika ujmy civilistov počas útoku, čo zahŕňalo aj letecké monitorovanie a dodatočné spravodajské informácie. Izrael z obetí tradične viní Hamas, pretože rozmiestňuje bojovníkov, tunely a raketomety v obytných oblastiach.

Údery v Nusajráte prišli po tom, ako izraelská armáda oznámila nové vzdušné a pozemné operácie v strednom Pásme Gazy, čo zjavne znamená rozšírenie ofenzívy v palestínskej enkláve.

Viac k témam: Izraelská armáda, Izraelsko-palestínsky konflikt, izraelský nálet, Obete, UNRWA, Útok Hamasu na Izrael, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Izraelský nálet zasiahol školu v Gaze. Na mieste boli desiatky mŕtvych, medzi nimi aj deti (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.