Skip to content
Menu
Menu

Juhozápad Islandu postihla ďalšia sopečná erupcia, začala sa popoludní po sérii zemetrasení (video+foto)

Prečítať článok

29.5.2024 (SITA.sk) – Juhozápad Islandu v stredu postihla už piata erupcia sopky od decembra. Sopečná erupcia sa začala začiatkom popoludia po sérii zemetrasení severne od mesta Grindavík.

Islandský meteorologický úrad uviedol, že z pukliny dlhej zhruba 2,5 kilometra chrlí láva a vystrekuje do výšky zhruba 50 metrov. Láva podľa neho steká smerom ku Grindavíku. Pre erupciu evakuovali populárne geotermálne kúpele Modrá lagúna.

JUST IN: A new volcanic eruption has just started on Iceland’s Reykjanes Peninsula, making it the eighth eruption in this area since March 2021. This one comes only 20 days after the last eruption was officially declared over. pic.twitter.com/xU50fgI1tk
— Nahel Belgherze (@WxNB_) May 29, 2024

Grindavík, ktorý sa nachádza zhruba 50 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Reykjavík, čelí riziku už od novembra, keď si séria zemetrasení vyžiadala evakáuciu ešte pred prvou erupciou z 18. decembra.

Následná erupcia prerazila niektoré obranné múry a pohltila niekoľko budov. Ďalšie erupcie sa odohrali vo februári a v marci, pričom tá februárová zasiahla potrubie a odrezala od tepla a teplej vody tisíce ľudí.

🚨‼️🚨New eruption has started in Iceland. This is the moment it began….#Iceland pic.twitter.com/46HfXaLYbF
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) May 29, 2024

Oblasť je súčasťou vulkanického systému Svartsengi, ktorý bol nečinný takmer 800 rokov.

Viac k témam: sopečná erupcia
Zdroj: SITA.sk – Juhozápad Islandu postihla ďalšia sopečná erupcia, začala sa popoludní po sérii zemetrasení (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.