Skip to content
Menu
Menu

Lídri EÚ s veľkou pravdepodobnosťou schvália Von der Leyenovú, Costu a Kallasovú za šéfov najvyšších inštitúcií v bloku

Prečítať článok

27.6.2024 (SITA.sk) – Lídri Európskej únie s najväčšou pravdepodobnosťou schvália Ursulu von der Leyenovú, Antónia Costu a Kaju Kallasovú ako šéfov najvyšších inštitúcií 27-členného bloku na nadchádzajúce roky.

Po tom, čo tri hlavné politické skupiny v Európskom parlamente dosiahli začiatkom tohto týždňa dohodu, očakáva sa, že trojicu schvália na dvojdňovom samite, ktorý sa začína vo štvrtok v Bruseli, a to aj napriek kritike krajnej pravice.

Na základe dohody, ktorú dosiahli vyjednávači z radov konzervatívcov, sociálnych demokratov a liberálov, bude konzervatívna Von der Leyenová navrhnutá na druhé funkčné obdobie na pozíciu predsedníčky Európskej komisie.

Costa, bývalý portugalský socialistický premiér, bude nominovaný za nástupcu predsedu Európskej rady Charlesa Michela, zatiaľ čo Kallasová, estónska premiérka známa svojím tvrdým postojom voči Rusku, bude navrhnutá do funkcie šéfky európskej diplomacie ako nástupkyňa Josepa Borrella. Zatiaľ čo o Michelovom vymenovaní rozhodujú lídri EÚ, Von der Leyenovú aj Kallasovú budú musieť schváliť aj zákonodarcovia.

Viac k témam: Estónska premiérka, Lídri, portugalský premiér, Predsedníčka Európskej komisie (EK)
Zdroj: SITA.sk – Lídri EÚ s veľkou pravdepodobnosťou schvália Von der Leyenovú, Costu a Kallasovú za šéfov najvyšších inštitúcií v bloku © SITA Všetky práva vyhradené.