Skip to content
Menu
Menu

Moskva varuje Britániu, že zaútočí na jej vojenské zariadenia. Ukrajine umožnili použiť britské zbrane na zasiahnutie ruských cieľov

Prečítať článok

6.5.2024 (SITA.sk) – Rusko v pondelok pohrozilo, že zaútočí na britské vojenské zariadenia, a vyhlásilo, že uskutoční cvičenia simulujúce použitie jadrových zbraní na bojisku.

Odvetné útoky proti vojenským zariadeniam

Udialo sa tak uprostred prudko rastúceho napätia v súvislosti s vyjadreniami vysokých západných predstaviteľov o možnom hlbšom zapojení do vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Moskva po predvolaní britského veľvyslanca na ministerstvo zahraničných vecí varovala, že ukrajinské údery na ruské územie zbraňami dodanými Spojeným kráľovstvom by mohli priniesť odvetné útoky proti britským vojenským zariadeniam a tiež zariadeniam na ukrajinskom území alebo aj inde.

Zbrane s dlhým doletom pre Ukrajinu

Britský minister zahraničných vecí David Cameron minulý týždeň počas návštevy Kyjeva povedal, že Ukrajina bude môcť použiť britské zbrane s dlhým doletom na zasiahnutie cieľov v Rusku, čo je možnosť, ktorej sa niektoré ďalšie krajiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) poskytujúce zbrane zdráhali.

Ruské vyjadrenia zazneli v predvečer inaugurácie ruského vodcu Vladimira Putina do piateho funkčného obdobia v pozícii prezidenta a v týždni, keď Moskva vo štvrtok oslávi Deň víťazstva, svoj najvýznamnejší dlhodobý sviatok, označujúci porážku nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Viac k témam: Britský minister zahraničných vecí, Ruská armáda, ruské vyhrážky, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, taktické jadrové zbrane, Vojenské cvičenia
Zdroj: SITA.sk – Moskva varuje Britániu, že zaútočí na jej vojenské zariadenia. Ukrajine umožnili použiť britské zbrane na zasiahnutie ruských cieľov © SITA Všetky práva vyhradené.